Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

За лісом не видно дітей

Кому заважає СОС-село в Броварах?
19 липня, 2006 - 00:00
ТАКИМ УЯВЛЯЄТЬСЯ ДІТЯМ-СИРОТАМ СОС-СЕЛО / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День» ЗДЕНКО СЕДЛАР: МИ ПРОПОНУВАЛИ, А НЕ ПРОСИЛИ ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Завтра Броварська міська рада винесе вердикт для сотні дітей-сиріт Київської області та свого міста: депутати вирішуватимуть, бути чи не бути першому в Україні дитячому селу SOS.

«День» розповідав, що ще минулого літа в Броварах відбулося офіційне відкриття українського проекту: німецька недержавна організація «СОС Кіндердорф» спільно з Всесвітньою федерацією футболу ФІФА включили Україну до програми, згідно з якою до 2006 року (точніше, до Чемпіонату світу з футболу) у світі повинні були відкритися шість дитячих містечок. І якщо в інших країнах проекти розвиваються, у Київській області зупинити розвиток проекту намагаються всі, кому не лінь.

Згідно з підписаним ще у 2003 році договором, Кабінет Міністрів України та влада на місцях сприяють у виділенні землі і підводять усі необхідні комунікації, словом — беруть на себе всю роботу з паперами. Німецька ж сторона відповідає за фінансування, будівництво, облаштування житла, підбір дітей та мам. Україні цей проект просто необхідний: це абсолютно нова форма виховання дітей-сиріт. Як планувалося спочатку, дитяче містечко в Броварах має складатися з 14 котеджів, побудованих за принципом дитячих будинків сімейного типу, і трьох допоміжних будівель для персоналу та офісу містечка. В ідеалі вже через рік під опікою матерів- вихователів могли б виховуватися 100 дітей-сиріт.

Однак за відкриттям жодних дієвих кроків не було. Спочатку вимагали перенести будівництво містечка до іншого місця жителі прилеглих районів. За словами голови представництва «СОС Кіндердорф» в Україні Ганни Купцової, двічі було збито пам’ятний знак, на території знаходили шприци та інші небезпечні предмети, а самі броварчани обурювалися, що там, де вони вигулюють собак, житимуть «вшиві діти». Коли пристрасті стихли, виявилося, місцеве господарство, якому належить виділена під забудову територія, вимагає півмільйона гривень компенсації за вилучення угідь. Тільки цієї весни в КДМА погодилися виплатити необхідну суму з бюджету Києва. Скільки ще дозволів та скандалів довелося пережити, соцпрацівники не розповідають: дуже вже все заплутано.

Тепер під питанням саме існування містечка: завтра Броварська сесія вирішить, віддавати шматочок лісу сиротам чи ні. «Будівництво ми могли б розпочати хоч зараз, але поки все це простоює, ми втрачаємо гроші, які могли б піти на облаштування містечка», — говорить регіональний директор проекту в Україні Зденко Седлар. За його словами, якщо 1 серпня будівництво не розпочнеться, Україна може назавжди розпрощатися з новою і практично безкоштовною допомогою. «Адже ми пропонуємо, а не просимо. В кількох інших країнах, де були подібні перешкоди, наші проекти не реалізовувалися, і більше ми там не працюємо, — говорить З. Седлар. — Побудувати будівлю — найпростіша і найдешевша частина проекту. Набагато важче все обладнати так, щоб зробити з цих будівель будинки. Якщо сесія схвалить будівництво, побудувати містечко ми зможемо й за рік, а мами і діти житимуть разом уже у вересні, щоправда, в орендованих квартирах».

Таке наполегливе протистояння сирітському будинку більш ніж дивне. Бровари виграли конкурс на розміщення містечка, який тривав близько року і проводився серед кількох районних центрів. Адміністрація міста відразу запропонувала під забудову три гектари соснового лісу, які знаходяться неподалік від усіх необхідних дітям комунікацій — загальноосвітньої та музичної шкіл, спортивної школи, медпункту, стадіону. Ліс обіцяли не вирубувати, а тільки забудувати, де це можливо, відносно невеликими двоповерховими котеджами. Відразу ж було оголошено конкурс для мам: після низки тестів — починаючи звичайним медоглядом та психологічним тестуванням, і закінчуючи 220-часовою спеціальною підготовкою для роботи в умовах СОС-містечка — було відібрано чотирьох кращих жінок, які займуться вихованням дітей. Дітей теж уже відібрано...

Проект отримав повну підтримку з боку Міністерства України у справах молоді та спорту, Київської обласної адміністрації і безпосередньо Броварської міської ради. Наприклад, оцінна вартість земельної ділянки під будівництво містечка становить 100 тисяч євро, а для підведення комунікації до цієї ділянки міська рада виділила додатково 150 тис. гривень. Сьогодні діти, мами, соцпрацівники та німецький уряд, який частково фінансує проект, зі страхом чекають засідання броварських депутатів. І Ганна Купцова, і регіональний директор «СОС Кіндердорф» в Україні Зденко Седлар зазначають, що навіть цієї надії вже не було б, якби не підтримка мера Броварів В. Антоненка, міністра молоді, сім’ї та спорту Ю. Павленка та його заступника Т. Кондратюк, начальника управління у справах сім’ї та молоді в Київській області Н. Татарчук. Але, незважаючи на таку всебічну допомогу, головна проблема залишається: будівництво все ще не розпочато, хоч ще минулого літа куратор програми «Шість містечок до 2006 року» Вольфганг Кель висловлював свою впевненість у тому, що українське містечко буде побудоване вже у грудні — січні і стане працювати не гірше від усіх інших у Європі. Єдине, про що просили німецькі представники — щоб цей проект здійснився якнайшвидше і без перешкод.

Ольга ПОКОТИЛО, «День»
Газета: 
Рубрика: