Неабиякий резонанс серед захисників тварин викликала інформація про те, що нещодавно на Сумщині засудили чоловіка за знущання над собакою. Таких прецедентів в Україні ще ніколи не було, незважаючи на те, що вже кілька років у нас діє закон, який передбачає покарання за жорстоке поводження з тваринами. Це перша резонансна справа.
Отже, 37-річний житель селища на Сумщині буде покараний. За те, що господар ледь не забив свого пса до смерті, суд присудив йому чотири місяці арешту. Як розповів керівник слідчого відділення Краснопільського райвідділу міліції Віталій Козир, інцидент стався кілька місяців тому. Собака на прізвисько Тайсон не терпів запаху алкоголю і відмовлявся їсти, коли його хазяїн був напідпитку. Тоді чоловік схопив ножа та лопату і помстився за непокору. Собаці вдалося втекти від господаря до сусідського двору. Саме сусідка і звернулася до організації захисників тварин і вже з їхньою допомогою зібрала необхідні документи та подала заяву до міліції.
Таким чином наші суди вперше працювали зі справою, що стосується не прав людини, а брата її меншого. На думку екологів, це відчиняє двері для завершення багатьох інших справ, що стосуються захисту тварин. Чи справдяться сподівання фахівців, залежить в дечому і від нас самих — чи навчимося реагувати на подібні випадки, чи будемо і далі думати тільки про себе.
Але рухаючись до Європи, про що часто говорять чиновники та можновладці, треба вчитися і мислити європейськими мірками. А на Заході вже давно права тварин захищаються так само, як і людей.
КОМЕНТАРI
Тамара ТАРНАВСЬКА, президент Міжнародного товариства захисту тварин «SOS»:
— Як автор закону про захист тварин, я знаю, як важко відстоювати їхні права в Україні. Ми не один раз зверталися до суду щодо жорсткого поводження з тваринами, але навіть на депутатські запити ми отримували від правоохоронних органів відповіді, що факти не підтверджуються. Якщо на периферії й справді це так працює, це дуже добре. Але, припускаючи, що все так і є, дивно, чому закон не працює в столиці та в інших великих містах, де ми намагалися робити подібні справи. У Києві правоохоронці взагалі не знають про існування цього закону. Тому в Україні закон про жорстоке поводження з тваринами не діє, на відміну від Європи. Перший закон на захист тварин був прийнятий в Англії у 1824 році. Є держави, де права тварин прописані в Конституції країни, наприклад, у Німеччині. До неї нині приєднуються інші європейські країни, які захищають права тварин так само, як і права людини. Там готують спеціальних адвокатів, які відстоюють права тварин у судах. Бо в Україні відбувається як? Якщо тварина когось укусила, то винною є вона сама. На Заході це по-іншому. Розглядається, чому, за яких обставин це відбулося. Якщо тварина себе захищала, тоді карається людина. Україні треба багато десятків років, щоб її громадяни навчилися думати таким чином. У наш закон було дуже важко внести пункти про покарання за жорстоке поводження з тваринами. У парламенті мені сказали, якщо дотримуватися їх, то половину країни треба посадити за грати. Переважно йдеться про штрафи, максимальний термін покарання (шість місяців), а також громадські роботи. Але нічого з цього не працює, тоді як на Заході передбачаються високі штрафи, кілька років ув’язнення, особливо за те, що викинув тварину на вулицю, залишив без догляду та без ліків. Там до тварин ставляться так само, як до дитини.
Олексій ВАСИЛЮК, заступник голови Національного екологічного центру України:
— Карати за знущання над тваринами — це нормальна світова практика. Наприклад, в Іспанії людиноподібні мавпи мають такі ж права, що й людина. І ніхто ж не каже, що в Іспанії живуть божевільні люди, це просто ідеї, що свідчать про зроблені набагато років уперед серйозні кроки. Нещодавно ми готували правила для утримання дельфінів у неволі. За законом, при утриманні диких тварин у неволі треба забезпечити їхні потреби у воді, світлі, їжі тощо так, щоб тварина почувала себе у неволі максимально наближено до природних умов. Наш центр спільно з Міністерством природи розробили нормативи та норми утримання дельфінів, сподіваємося, що їх ухвалять у Верховній Раді. Щодо випадку з собакою, у законі точно не написано, що слід розуміти під стражданням тварини. Якщо мати хорошого юриста, можна довести що завгодно. Раніше не було таких випадків, щоб юридично була доведені певні дії як жорстокість. Тому такий прецедент — це прекрасно. Закон про захист тварин написаний за зразком інших країн, і він дуже хороший. Але він не виконується через те, що в Україні надто низька культура дотримання законодавства. Також населення дуже мало поінформоване про існуючі проблеми та вимоги до утримання тварин. Велика кількість людей не думає про якісь високі матерії, доки в них незадоволені базові потреби. І доки в людей болить голова над тим, як заробити собі на життя, дуже важко їм пояснити, що існує проблема жорстокого поводження з тваринами, знищенням червонокнижних рослин. Тому розголос подібних випадків — це найкращий вихід. Тому що це певний шок для людей, який викликає неабиякий інтерес. І хоча це сталося в Україні вперше, сподіваємося, що це стане початком.
Олег АНДРОС, редактор порталу «SOS. ANIMALS.INFO»:
— В Україні існують всі необхідні закони для захисту прав тварин. На основі Кримінального кодексу та існуючих законів можна карати людей за подібні вчинки. На цьому тижні мені стало відомо, що в Лисичанську придбали машину для спалювання безпритульних собак. Зрозуміло, що цим займаються не окремі особи, а комунальні підприємства міста. Але чому ніхто не реагує на це і не карає? Цим займалися і в Києві, аж доки громадськість не виступила проти. Постійно порушується питання про те, що в столиці більше займаються знищенням тварин, а не їхнею стерилізацією, як це передбачає міська програма стерилізації тварин. Тому, дійсно, слід звертатися з цих питань до суду. Інша справа, що громадські організації мають мало коштів, щоб займатися цими процесами. Як показує досвід, менталітет українців суттєво не збігається з тими правилами та нормами утримання тварин, що поширені в Європі. Там людину можуть арештувати за те, що вона лишила собаку на кілька днів у квартирі саму, без догляду. У них не прийнято говорити про вирішення проблеми бездомних собак шляхом їхнього відстрілу. Багато десятків років їх стерилізували, створювали притулки, і поступово ця проблема була вирішена. Для України це — поки що нонсенс. Тому ця проблема не так зоозахисна, як соціальна. Сподіваюся, що випадок на Сумщині стане правилом, і до відповідальності притягуватимуться не тільки рядові громадяни, а й чиновники, адже часто з них беруть приклади наші співвітчизники.
Якщо ви стали свідками жорстокого ставлення до «братів наших менших», звертайтеся з цією інформацією до Міжнародного товариства захисту тварин «SOS» (тел. 569-33-46).