Білоруські активісти провели мітинги під посольствами Білорусі та РФ у Києві, а доповідач ОБСЄ закликав країни та бізнес бути обережними у відносинах із офіційним Мінськом.
Цієї неділі представники білоруського руху солідарності «Разом» організували пікет посольств Білорусі та Російської Федерації в Києві. Акція була присвячена півріччю «кривавої неділі» в Мінську. 19 грудня минулого року білоруські спецслужби розігнали мітинг опозиції, яка протестувала проти фальсифікації виборів президента. Внаслідок цих подій понад 700 учасників акції було заарештовано на 10—15 діб, а 56 активістів опозиційного руху притягнуто до кримінальної відповідальності. Вони й досі перебувають за гратами та вважаються політичними в’язнями.
Пікет під Посольством Білорусі в Києві відбувся під гаслом «Свободу політв’язням». До речі, за два дні до мітингу за ініціативою Молодого народного руху в Києві відбувся показ документального фільму «Подорож безкінечною війною», який був присвячений резонансному політичному процесові над Миколою Автуховичем.
— Ця акція в першу чергу потрібна білорусам — тим, які зараз перебувають за гратами, їхнім сім’ям і тим, хто всі ці роки бореться за демократію і незалежність у Білорусі. Але солідарність робить сильнішими не лише нас, а й тих, хто з нами солідарний, — говорить голова білоруського руху солідарності «Разом» В’ячеслав СІВЧИК.
Пікетування Посольства Російської Федерації, за його словами, зумовлене тим, що політика Олександра Лукашенка за час перебування при владі є фактично політикою російського імперіалізму: «Вчора ми вимагали спинити російський наступ на Білорусь, адже такої русифікації, якої наша країна зазнала за останні 15 років, у історії Білорусі ще не було». Акції білоруських активістів підтримали Українська народна партія, ВО «Свобода» та партія «За Україну».
До речі, ситуація з правами людини в Білорусі стала предметом обговорення під час засідання Постійної Ради ОБСЄ у Відні 16 червня, де було озвучено доповідь представника «Московського механізму» професора Емануеля Деко. Її автор закликає розпочати постійний моніторинг ситуації в Білорусі та враховувати наведені дані при побудові відносин із білоруською владою. Символічно, що за кілька днів у Мінську планується проведення міжнародного медіафоруму «Партнерство заради майбутнього: патріотизм, духовність та єдність». Наскільки можливе партнерство з білоруською владою, яка поки що не виявляє ознак схильності до компромісу, зокрема, відмовивши у візі доповідачеві ОБСЄ, частково покаже чотириденна дискусія в рамках медіафоруму, взяти участь у якій запрошено й «День».
Утім, білоруська опозиція, за словами В’ячеслава Сівчика, шляхом виходу з кризи вважає лише відставку Олександра Лукашенка й проведення вільних демократичних виборів. За розвитком ситуації, зокрема, дискусією під час міжнародного медіафоруму «Партнерство заради майбутнього: патріотизм, духовність та єдність», слідкуйте на шпальтах «Дня».