Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Задачка для економних

Почім безкоштовні путівки для народу?
8 лютого, 2006 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

«Кому заважають 300 тисяч дешевих путівок для українців?», — під такою інтригуючою назвою провів учора прес-конференцію директор виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного страхування Андрій Міщенко. Відповідь на запитання виявилася гранично простою — дешеві путівки заважають тим, хто хоче, щоб ці путівки були якісними.

Бюджет Фонду, зрозуміла справа, обмежений. Тим більше, що ще в квітні минулого року міністр праці й соціальної політики В’ячеслав Кириленко, який обіймає наразі посаду прем’єр-міністра з гуманітарних питань, наполіг на врізуванні цього бюджету — на 130 мільйонів гривень. На ті засоби, що залишилися в розпорядженні Фонду, можна придбати або багато дешевих путівок, або значно менше дорогих. Виходить задачка, яку кожного дня доводиться вирішувати практично всім домашнім господарствам. Прем’єр-міністр Юрій Єхануров вирішив її таким чином — й особисто поставив перед Фондом завдання під час проведення тендерів на закупівлю санітарно-курортних путівок для «маленьких українців» віддавати перевагу тим, вартість яких не перевищує 100 гривень за один день, а в реабілітаційних відділеннях — 150 гривень за один день.

Фонд із завданням справився. «Нам вдалося добитися значного зниження вартості путівок, — поділився своїми досягненнями А. Міщенко. — Середня вартість путівки на одну людину на 21 днів коливається в межах 1900 — 2100 гривень». Досягнути такого результату вдалося, за словами А. Міщенка, завдяки двом «маневрам» — відмови від посередників у закупівлі путівок, контакту прямо з директорами санаторіїв, і «відповідальна громадянська позиція» цих самих директорів, які, подумавши, погодилася продати свої путівки Фонду дешево — щоб збільшити обіг і, звичайно ж, допомогти Батьківщині. «День» охоче вірить, що уникнення посередників і тверда громадянська позиція директорів дуже допомогли у зниженні вартості путівок. Але не було сказано жодного слова ще про один чинник — Фонд просто вибирав із усіх санаторіїв, які беруть участь у тендері ті, які просили менше грошей.

«Напередодні й під час проведення тендерів, щоб виконати завдання Кабінету Міністрів, А. Міщенко двічі змінював склад тендерного комітету, — розказав «Дню» голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та праці Василь Хара. — Своїм наказом включив до його складу працівників дирекції, які, як він сам визнав, не мають досвіду роботи у Фонді, не знайомі зі специфікою санаторно-курортного лікування. Головним показником для них була ціна путівки. Не були закуплені путівки в санаторії для вагітних жінок, хворих, які перенесли інфаркт чи інсульт. Тендер виграли нікому не відомі санаторії з областей України, добиратися до яких хворим доведеться за сотні кілометрів, водночас як поряд є здравниці, які не один рік надають хороші послуги і користуються популярністю. Єдиний в Україні дитячий курорт Євпаторія, який має державний статус, буде заповнений тільки наполовину. Це стосується також відомих і за межами країни санаторіїв курортів Саки, Трускавця, Хмільника, Слов’янська й інших. Викинена за межі тендера Київська міська бальнеолікарня. Все це призвело до зриву оздоровлення десятків тисяч застрахованих людей у першому кварталі 2006 року і поставило під загрозу життя хворих».

А. Міщенко дотримується протилежного погляду. За його словами, зірвати оздоровлення десятків тисяч застрахованих людей хочуть якраз народний депутат Василь Хара й ті самі посередники, від послуг яких Фонд відмовився. З посередниками все більш чи менш зрозуміло, хоча жодних прізвищ, цифр і фактів А. Міщенко не назвав. Щодо В. Хари, то, за словами А. Міщенка, він озброївся на Фонд за те, що той... не закупив путівки в санаторій «Металург». Цей санаторій знаходиться у власності Донецької обласної ради профспілок, головою якого є В. Хара. Більш того, свої слова А. Міщенко підтверджує історією дворічної давності, коли уряд Віктора Януковича примусив Фонд виділити 3 мільйони 300 тисяч гривень на капітальний ремонт «Святих гір», іншого санаторію, що знаходиться на балансі Донецької обласної ради профспілок, який зрештою й отримав видавлені з Фонду кошти. Ця заплутана історія, на думку А. Міщенка, підтверджує наміри народного депутата Василя Хари не дати 300 тисячам українців спокійно відпочити. «На Фонд продовжує сильно тиснути, й ми вирішили повідомити про це громадськість», — сказав А. Міщенко журналістам. Далі — ще цікавіше. Під тиском маються на увазі... депутатські запити, що надходять у Фонд. Василь Хара наявність запитів підтверджує й, крім того, надто стурбований відсутністю реакції на ці запити з боку Кабінету Міністрів.

Є ще одна проблема. Путівок, які б вони не були, лише 300 тисяч, а українців, як відомо, 47 мільйонів. І практично всі ми потребуємо якщо не лікування, то відпочинку. Як вирішити таку задачку?

Вікторія ГЕРАСИМЧУК, «День»
Газета: 
Рубрика: