Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Загадку «столпія» відгадають

Археологи знайшли північний кордон столиці ХІІ століття
6 листопада, 2008 - 00:00

На вулиці Межигірській, 85, розпочалися унікальні та багатообіцяючі археологічні розкопки, які проводить Центр археології Києва. Саме тут дослідники сподіваються знайти північний кордон середньовічного Києва — «столпіє», яке для археологів є terra incognita. З літописів відомо, що це було дерев’яне укріплення, яке, імовірно, було споруджено на місці сучасного Подолу. Перші докази цієї гіпотези археологи уже знайшли — сліди стародавніх конструкцій з дерев’яних колод, рештки парканів, сліди доріг, а також господарчі ями і навіть сліди босих чоловічих ніг.

— Нині будь-яке будівництво в історичній частині Києва не розпочинається без попереднього археологічного дослідження. Тому наш центр вивчає ділянку на Межигірській, 85, де незабаром почнеться будівництво. Наразі усі знахідки зафіксовано, сфотографовано та передано антропологам, які визначать їхній точний вік та призначення, — зазначив начальник розкопок Центру археології Києва Дмитро Шевченко. — За попередніми даними, знайдені на Межигірській залишки дерев’яних конструкцій датуються ХІ—ХІІ століттям, а значить ця територія була заселеною ще в ті часи. Про це свідчать і знайдені нами залишки давньої дороги, на якій чітко видно сліди свійських тварин та відбитки людської ноги. Відомо, що раніше на місці розкопок понад 150 років був цегельний завод, який виник на території колишнього звалища, і воно вважається одним з найстаріших у середньовічному Києві. Під шаром сміття є чорний гумусований шар, на якому залишилися сліди життєдіяльності людини. Тож ця ділянка буде багатою на знахідки.

Археологи сподіваються, що знайдені дороги та дерев’яні конструкції — це тільки початок довгострокового проекту в пошуках «столпія». Якщо його таки знайдуть, вчені отримають відповідь на одне з найцікавіших запитань археології Києва — де саме був північний кордон міста, який шукають ще з ХІХ століття. Свого часу археологи теж вивчали цю територію, але замість «столпія» натрапляли на інші знахідки, одна з них — некрополь із похованням дружинників.

— Поруч із розкопками на Межигірськиій вчені знайшли могильник дружинників. Залишки подібних поховань відомі на вулицях Фрунзе та Оболонській, тож ця територія, яку ми розкопуємо, добре використовувалася ще в ХІ столітті. А в ХІХ столітті поблизу цієї ділянки Вікентій Хвойка знайшов так звану Кирилівську стоянку доби палеоліту, — продовжив Дмитро Шевченко. — Поки що ми не знайшли тут слідів житлових будинків, залишків давнього планування міста. На жаль, нам не вдасться цього зробити, оскільки це — територія передмістя, яка забудовувалася зовсім по-іншому в порівнянні з центром. Зазвичай у передмістях розташовувалися великі садиби, майстерні, виробничі чи промислові склади, а протягом останніх півтораста років тут були пустирі, тому слідів будинків ми не знайдемо.

Завдяки розкопкам археологи також з’ясують, куди зникло озеро Чорне, яке було поряд з місцем розкопок аж до початку ХХ століття. Як розповів пан Шевченко, на старовинних картах Києва, зокрема ХІХ століття, озеро ще позначено, а от на картах початку ХХ століття замість нього — рівнинна територія. Відомо, що певний час на березі озера селилися різники. Цей факт підтверджують знайдені тут різницькі інструменти, а також предмети побуту — заготівки під ложки та перламутрові гудзики. Наразі археологи вивчають знайдені речі і чекають дозволу будівельників на подальше дослідження території. А ще вірять, що до розгадки літописного «столпія» лишилося зовсім небагато.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: