Основним інструментом Національної системи масових електронних платежів (НСМЕП) стане смарт-картка. Багато хто вже стикався з ними, оскільки таксофони використовують якраз смарт-картки. Кожна смарт-картка йде в парі зі своїм банківським рахунком. За допомогою картки можна управляти своїм рахунком, розплачуватися за товари, комунальні й інші послуги, переказувати гроші на рахунки організацій і приватних осіб, телефонувати. Одним з найбільш масових пристроїв для доступу до своїх рахунків мають стати вуличні таксофони, оснащені дисплеями і буквено-цифровими кнопками. Фахівці НБУ обіцяють, що найпростіші моделі терміналів будуть коштувати в межах $300–350, тобто не дорожче від касових апаратів і стануть доступними всім торговим точкам.
Величезна перевага смарт-карток — відпадає необхідність носити з собою готівку, ризикуючи загубити її чи стати жертвою зловмисників. Не знаючи номера картки, провести операції з розрахунковим рахунком неможливо.
Однак майте на увазі — система абсолютно прозора для контролюючих органів! Дрібні підприємці, люди, котрі промишляють наданням всіляких послуг (ремонт, будівництво, візництво), співробітники комерційних підприємств, які практикують «чорну готівку» — для всіх них НСЕМП стане практично непотрібною.
Коментар Віктора Кравця, директора департаменту платіжних систем НБУ.
Законодавство, що регулює питання банківської сфери, дуже далеке від досконалості. 23 закони України містять статті, які дозволяють доступ до банківських рахунків. Це — нонсенс! Ми вважаємо, що державні органи повинні мати можливість доступу до банківських рахунків тільки через суд... Національний банк України робить все можливе, щоб забезпечити економіку (а отже і суспільство, і державу) найбільш досконалими сучасними інструментами сфери грошового обігу. Але як держава і суспільство розпорядяться цими інструментами — виходить за рамки компетенції Нацбанку...