Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Занепад освіти — ганьба для країни»

Учора близько 10 тисяч освітян провели пікет під стінами Кабінету Міністрів
23 березня, 2011 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Серед вимог — наблизити тариф першого розряду працівників галузі до мінімальної заробітної плати і поновити 20-відсоткову надбавку до зарплати. Це стосується не лише вчителів, але й інших працівників галузі — бібліотекарів, технічних працівників тощо. «Зараз тариф першого розряду становить 613 гривень, а рівень мінімальної зарплати — 941 грн. Профспілки вимагають від уряду зрівняти ці показники. Бо виходить, що перші сім розрядів отримують однакову заробітну плату», — сказав голова профспілки освіти та науки України Георгій Труханов. До пікетувальників з Києва приєдналися незадоволені освітяни з багатьох міст України. За словами ініціаторів пікету, їх підтримали вчителі Донецька, Луганська, Львова, Запоріжжя. Кожна область висуває додатково свої вимоги, наприклад, вчителі Донецької області вимагають збільшити фінансування, оскільки кошти на цей рік виділено у розмірі 80%.

Якщо вчителі триматимуться купи, будуть послідовними і не відступатимуть від своїх вимог — досягнуть свого, адже прецеденти перемоги громадськості, зокрема освітян, коли виникали загрози закриття шкіл, ми вже знаємо.

Анатолій ЯВСЮКОВ, голова Ради профспілки працівників освіти і науки Дніпропетровської області:

— Наші вимоги — підвищення оплати праці працівникам освіти та науки. Перший розряд єдиної тарифної сітки не відповідає передбаченому діючому законодавству та генеральній домовленості між урядом і профспілками. Перший розряд має бути на рівні прожиткового мінімуму. На сьогодні прожитковий мінімум складає 941 гривню, а перший розряд для бюджетників — 613 гривень. Якщо заробітна платня вчителя вищої категорії буде 941 грн., помножена на коефіцієнт 2,12, то її розмір сягатиме близько двох тисяч — це ставка вчителя вищої категорії. А фактично у зв’язку з тим, що перший розряд отримує 613 гривень, ставка у такого вчителя складає близько 1200 грн. Виходить, що на місяць вчителю не доплачують близько 800-т гривень. Плюс до всього знівельовано кваліфікаційну різницю. Працівники з першого по шостий розряд єдиної тарифної сітки отримують однакову зарплату: виходить, що вчитель з вищою освітою отримує на 40 гривень більше за некваліфікованого працівника — наприклад, з технічного персоналу. Також деякий час діяла доплата педпрацівникам у розмірі 20%, але виявилося, що це передбачено тільки для вчителів, а вихователям, психологам, соціальним педагогам та іншим категоріям педагогічних працівників цю надбавку не виплачують. Це відверта несправедливість. Окрім низької зарплати, педпрацівники між собою мають суттєву невідповідність в оплаті праці. Будемо сподіватися, що завтра, як було це обіцяно, Кабмін розгляне питання цих 20% надбавки усім педпрацівникам та збільшить розмір першого розряду єдиної тарифної сітки.

Костянтин ГОНЧАРОВ
Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: