Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Запитання, на які не відповів прем’єр

Експерт: «Уряд і досі не розвернувся до осмисленого розвитку наших конкурентних переваг»
24 січня, 2012 - 00:00

Наприкінці минулого тижня прем’єр-міністр України Микола Янович Азаров відзвітував за роботу уряду 2011 року. У цілому він все подав у позитивному ключі й не забув нагадати, що працювати довелося у складних зовнішньоекономічних умовах, коли ціни на енергоресурси зростали, як збільшувалась вартість позичених грошей.

Попри прогнози окремих експертів можливої відставки Азарова як наслідку зміни керівництва Мінфіну демаршу Микола Янович не вчинив. Утім, говорив Микола Янович, як підкреслив у розмові з «Днем» економіст Віктор Лисицький, «без звичного натхнення», неодноразово назвав критиканами тих, хто має сміливість давати негативну публічну оцінку діям його уряду та обраному реформаторському курсові.

Що ж до звіту Миколи Яновича про результати економічної політики уряду, нічого особливо неочікуваного він не сказав. Економіка зростає, ціни стабілізуються, інфляція знижується, кредити МВФ Україна не бере й не братиме, над вступом до Митного союзу ми ще розмірковуємо, а в газових перемовинах не буде односторонніх поступок, і українці «не здадуть національних інтересів». За майже дві години прес-конференції прем’єр розповів про те, що встиг зробити очолюваний ним уряд. Один із головних плюсів, зі слів Азарова, це те, що країна змогла прожити без кредитів МВФ.

Утім, співпраці з фондом припиняти не будуть. Як її продовжити — уже найближчим часом (зустріч заплановано на 26 січня цього року) на переговори поїде новопризначений міністр фінансів Валерій Хорошковський. Проте якщо МВФ таки дасть відкоша, нічого страшного не станеться. Країна має можливості не брати кредит і цього року, треба лише добре потрусити «тіньовиків». І схоже, що саме з цього почне свою роботу новопризначений міністр фінансів. На вихідних в ефірі одного з телеканалів Хорошковський запевнив, що податкова та митниця 2012 року забезпечать неабиякий приріст надходжень до держскарбниці. Потенційно, підрахував Хорошковський, 2012 року податківці мають додатково дозбирати близько 20 мільярдів гривень. «Я думаю, що резерв — навіть більш ніж 20 мільярдів гривень», — сказав він у ток-шоу «Велика політика з Євгенієм Кисельовим». А в понеділок стало відомо, що уряд зареєстрував у ВРУ законопроект, який дасть можливість контролюючим органам здійснювати перевірки підприємств без попереджень.

«Уряд продовжує хибну практику й досі не розвернувся до осмисленого розвитку наших конкурентних переваг», — зауважив «Дню», даючи оцінку звітові та заявам прем’єр-міністра України, Лисицький. Світовий досвід показує, що розвиненим країнам удавалося пережити кризу лише за умови мобілізації своїх можливостей, каже експерт. Для України, на його думку, такими конкурентними перевагами сьогодні можуть стати і ІТ-індустрія, і аграрний сектор... Достатньо лише впровадити системні зміни, а не розрізнені ініціативи, які часто-густо «суперечили одна одній», як це було до сьогодні.

Утім, звинувачувати в помилках лише Азарова чи Януковича, на думку експерта, було б не зовсім правильно. «Хибну модель державного керування було закладено близько 15 років тому. Саме тоді сформувався алгоритм роботи влади за принципом «відібрати й розділити». Тоді поділили все регулювання економіки між трьома —податковою, митницею й олігархами», — каже Лисицький. На його думку, українській владі, якщо вона справді має намір захищати національні інтереси країни, у якій вона працює, потрібно навчитися в системі координат державних фінансів ще двох простих дій математичної грамоти — додавати і множити.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: