Новий губернатор Запорізької області порушив обітницю мовчання. До даного моменту доступ до Олексія Кучеренка для журналістів було закрито. З 14 червня, дати свого призначення, глава регіону вивчав економічне становище ввіреної йому території, працював над створенням комплексної антикризової програми. Через місяць її основні напрямки запропоновано громадськості. Насамперед, Кучеренко збирається задовольнити потреби промисловців в енергоносіях, врегулювати процес приватизації стратегічних підприємств, навести порядок в АПК, знизити кількість бідних у регіоні.
«Енергостатистика» регіону вражає. За першу половину 2000 року від енергомережі відключено 1617 запорізьких підприємств. Сума їхнього боргу 112 млн. грн. Дефіцит електроенергії щомісяця становить від 100 до 200 мільйонів кВтегодин. На рахунки ВАТ «Запоріжобленерго» грошовими коштами перераховано 51 млн. грн. — 22 % від загального обсягу спожитої електрики.
Олексій Кучеренко, як і його попередник Володимир Куратченко — противник безкомпромісної енергетичної блокади підприємств, які випускають ліквідну продукцію. На сьогодні, промисловці втратили понад 200 млн. грн. потенційного прибутку, металурги, зокрема, 179 млн. На енергоринку продовжують владарювати державні посередницькі структури, які безуспішно намагався контролювати Володимир Куратченко. Контроль адміністрації за розподілом енерголімітів був основним завданням його антикризової програми. Новий губернатор високо оцінив задумки свого попередника, однак до його дій поставився вельми критично. Він збирається надолужити згаяне. У вересні він виступить із доповіддю на Раді регіонів, після чого висловить свої пропозиції Президентові. Перед Главою держави Кучеренко збирається бити чолом про створення регіонального енергетичного концерну. Спільними зусиллями, на думку губернатора, вдасться докорінно змінити стан справ: вийти на регулярну проплату, забезпечити гарантоване, безперебійне постачання енергоносіями промислово-індустріального комплексу.
Кучеренко збирається врегулювати процес приватизації стратегічних підприємств, розробити оцінкові критерії діяльності інвесторів у питаннях дотримання державних інтересів. За словами глави регіону, область братиме активну участь у корпоративному управлінні акціонерними товариствами, а не імітуватиме управління.
Новий глава регіону заявив про завершення першого етапу аграрної реформи. Однак відразу зазначив, що зміна форми власності сільських господарств аж ніяк не вирішує маси інших проблем. Поки що, крім слова «фермер», селянин практично нічого не набув. Недосконалість інфраструктури ринку агропромислового комплексу не дозволяє трудівникам полів вигідно реалізовувати свою продукцію і так само вигідно купувати техніку, запчастини, ПММ. Кучеренко планує прискорити створення товарних бірж, єдиної комп’ютерної бази даних про попит і пропозицію. До речі, 16 червня аграрною біржею «Гелея» проведено перші торги, у ході яких фермери реалізували 500 тонн пшениці.
Особливу увагу облдержадміністрація планує приділяти питанню наповнення регіонального фонду продовольчого зерна. Відповідальність покладено на дочірню акціонерну компанію «Хліб України». З обласного бюджету сільгоспвиробники отримуватимуть безпроцентну позику (цього року вже виділено 9,7 млн. грн. і ще 10 планується). У рахунок погашення боргу фермери зобов’язані поставити 30 — 35 тис. тонн пшениці. Іншу частину (потреба основних хлібопекарних підприємств — 100 тис. тонн), згідно з президентськими указами, буде закуплено комерційними структурами, зернопереробними та хлібопекарними підприємствами, у тім числі за рахунок банківських кредитів. Вищеназвані заходи, на переконання Кучеренка, дозволяють значно знизити ціну на хліб.
І нарешті, надзвичайної гостроти у регіоні набули соціальні проблеми. Попри те, що Запоріжжя — один із основних донорів державного бюджету, рівень заробітної плати, на відміну від середньоукраїнського, утричі менший. Прогресує безробіття. У деяких містах регіону, таких як Степногорськ, Токмак, не працевлаштовано 90% населення. Кучеренко обіцяє виправити ситуацію. Насамперед — підвищити розмір утримання працівників бюджетної сфери, активізувати роботи з газифікації. Проте, враховуючи фактично повну дотаційність обласної казни, не зовсім зрозуміла конкретика дій губернатора. Кучеренко не сказав із цього приводу нічого особливого: розвиток малого і середнього бізнесу, збільшення асортименту управлінських функцій регіону, реалізація принципів верховенства законів тощо. Цікаво, що програму нового губернатора розраховано на 5 років. У розмові з журналістами Кучеренко заявив, що не думає про свою швидку відставку, справа для нього нова, цікава.