Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зарплатня за взаємозаліком

Замість грошей бюджетникам пропонують або зіпсованi продукти, або товари за завищеними цінами
21 січня, 1999 - 00:00

Нещодавно, вже після візиту Президента до Тернопільщини та його обіцянок вирішити питання з оплатою праці вчителів, обласна газета «Вільне життя» опублікувала листа, адресованого прем'єр-міністрові України Валерієві Пустовойтенку за підписом голови Тернопільської облради Василя Олійника, де, зокрема, є прохання посприяти в організації перевірки проведення взаємозаліків на Тернопільщині центральними контрольно-ревізійними органами.

За рік, що минув, сума заборгованості з невиплати зарплатні працівникам освіти, охорони здоров'я, культури в області, а також пенсій. Не те, що не зменшилася, а навіть дещо зросла заборгованість у виплаті зарплатні, котра становить: бюджетникам більше 26 млн. гривень, а за пенсіями близько 80 млн. А те, що працівникам бюджетної сфери і вдалося отримати минулого року, то лише близько третини всіх виплат було проведено грішми, а решту — через взаємозаліки, що інакше, як обманом, люди не називають.

Практика взаємозаліків особливого поширення на Тернопільщині набула наприкінці минулого року. Саме тоді обласній виконавчій владі стало зрозумілим, що дотаційних грошей на погашення заборгованості Київ більше не дасть. До того ж, на той час президія облради прийняла ухвалу, аби на одній iз найближчих сесій заслухати звіт голови облдержадміністрації Василя Вовка про проведену роботу із висловленням недовіри. Відтак, аби «надолужити прогаяне і хоч якось виправити ситуацію, за один лише грудень було здійснено взаємозаліків на суму понад 60 мільйонів гривень (за 11 місяців — на 30 млн. грн.)

І форма, і зміст проведених взаємозаліків викликали в людей справедливе невдоволення. В деяких районах області, зокрема Бучацькому, тривають страйки та голодування доведених до відчаю вчителів. Наприклад, проводячи взаємозалік через Бучацький мальтозний завод, учителям видавали в рахунок заборгованої платні рис по 2,7 гривні за кг у той час, коли на ринку кілограм рису 1,8–2 грн., а також з простроченим терміном споживання майонез та рибні консерви, а замість чаю в пакетиках виявились якісь домішки рослинного походження. Значна частина фірм, з якими співпрацював цей мальтозний завод у питаннях взаємозаліків та ціноутворення, перебуває за межами області.

Навесні минулого року пенсіонерів Лановецького району агітували отримувати пенсії дровами, вугіллям або закрутками, мовляв, грошей все одно не буде. Багато хто із стареньких послухав, і їм понавозили дров на п'ятирічку вперед. А тим, хто все ж не послухав, у кінці року таки виплатили грошi, щоправда, тільки до травня.

Олександр ВІЛЬЧИНСЬКИЙ
Газета: 
Рубрика: