Загибель тварин у київському зоопарку, робота крематоріїв для спалювання безпритульних собак — ці та інші дії української влади неабияк стурбували європейську громадськість. Щоб вплинути на цю ситуацію, європейці створили спеціальний портал в мережі інтернет, розпочали акцію на підтримку Міжнародного товариства захисту тварин «SOS», котре захищає безпритульних тварин, а також закликають усіх небайдужих звернутися до Генерального директора Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин Бернара Валла з проханням вплинути на Україну та зупинити жорстоке поводження з тваринами. Своє останнє попередження Європа зробить 26 липня. Цього дня запланована масштабна акція протесту в кількох європейських країнах, організована провідною організацією захисту тварин, яку фінансують голівудські зірки. Основна вимога протестуючих до нашої влади — зробити реальні та конкретні кроки у сфері захисту тварин.
Якщо ж Україна не прислухається до цих вимог, громадськість Європи буде вимагати виключення України зі Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин. Схожа ситуація у нас була три роки тому, коли Київський зоопарк виключили з іншої міжнародної структури — ЄАЗА, до якої входять зоопарки провідних країн Європи. Тоді фахівці пояснювали, що виключення з цієї структури загрожує іміджу України, робить нас «персоною нон-грата» і доводить, що ми не вміємо на належному рівні доглядати за тваринами.
— Україна є офіційним членом Всесвітньої організації з охорони здоров’я тварин. Однак політика української влади, яка прагне очистити територію України від безпритульних тварин перед Євро-2012, вступає в суперечність із членством у цій міжнародній організації, — розповіла президент Міжнародного товариства захисту тварин «SOS» Тамара Тарнавська. — Європейці дійшли до крайнощів, бо звернення до нашої влади вони вже шлють півтора року. Але, окрім бюрократичних відписок від української влади, що в нас усе добре, конкретних дій вони не бачать. У січні цього року Європа дала останнє попередження — або будуть якісь зміни, або будуть інші дії. Але на це влада теж не відреагувала — тому зараз маємо таку реакцію Європи. Зараз активно виступає Польща, бо та ситуація, яка складалася в нашій державі, кидає тінь на неї як на країну-співорганізаторку Євро-2012.
Багато нарікань європейців і на те, що в Україні триває безконтрольне знищення безпритульних тварин нібито в рамках підготовки до чемпіонату Європи з футболу Євро-2012. Про це не раз заявляли й вітчизняні природоохоронні організації. І навіть писали листи директору УЄФА Мартіну Каллену. На що керівник УЄФА попросив віце-прем’єра Бориса Колеснікова взяти це питання під особистий контроль. «Ми хочемо чітко зазначити, що УЄФА не підтримує жорстоких методів знищення безпритульних тварин і ніколи не заохочувала представників української влади до застосування таких методів. До нас надходять листи, телефонні звернення та петиції щодо вищезгаданого питання, з підписами громадян, — а це ставить під загрозу репутацію УЄФА. Звертаємо Вашу увагу на те, що ця проблема знаходиться у сфері відповідальності Вашої країни, а не УЄФА. З метою послати правильний сигнал щодо позиції УЄФА ми вирішили надати символічну підтримку діяльності Товариства захисту тварин «SOS», скеровану на гуманне вирішення проблеми безпритульних тварин в Україні», — йдеться в листі.
Однак ніякої реакції пана Колеснікова та інших урядовців на це звернення не було. На фоні інших проблем — соціальних, економічних чи політичних — проблеми тварин можуть здатися менш важливими та актуальними. Але, як часто повторює президент «SOS» Тамара Тарнавська, у країні, де громадяни добре дбають та опікуються безпритульними тваринами, немає дітей-сиріт.
ДОВIДКА «Дня»
Всесвітня організація охорони здоров’я тварин (Міжнародне епізоотичне бюро — МЕБ) — міжурядова організація, яка була створена міжнародною угодою 25 січня 1924 року і об’єднала 28 країн. Наразі налічує 169 країн-учасниць. Делегатом від країни-учасниці в МЕБ є Головний державний ветеринарний інспектор. Основні завдання МЕБ: забезпечення прозорості глобальної ситуації щодо здоров’я тварин; збір, аналіз та розповсюдження ветеринарної наукової інформації; проведення експертизи та заохочення міжнародної солідарності щодо контролю хвороб тварин; у межах повноважень, відповідно до Угоди СФС СОТ, убезпечення світової торгівлі шляхом встановлення та опублікування стандартів для міжнародної торгівлі тваринами і продукцією тваринного походження; вдосконалення структури та ресурсів національних ветеринарних служб.