Учора голова правління ВАТ "Укрнафта" Ярослав Козак підписав наказ, за яким будь-якому з працівників центрального апарату забороняється спілкування з пресою. Тобто обмежується свобода слова, тоді як у Конституції України (ст. 21) говориться: "Права і свободи людини є невідчужуваними і непорушними".
Навряд чи сам голова наважився б піти на порушення конституційних норм, гарантованих кожному громадянинові України. Є версія, що зроблено це з прямої, проте негласної вказівки Кабміну. Прем'єр-міністр Валерій Пустовойтенко був украй обурений, коли дізнався про рішення загальних зборів акціонерів ВАТ "Укрнафта", які висловилися проти урядового наміру зруйнувати товариство, вивівши з нього найбільше підприємство - "Охтирканафтогаз". А призвели до цього й виступи засобів масової інформації. Тож відтепер нафтовики обходитимуть пресу десятою дорогою, бо порушник наказу може позбутися не тільки премії, а й роботи.
Опосередкованим підтвердженням даного припущення може слугувати протокол засідання Кабінету Міністрів від 13 жовтня, на якому невдоволений поразкою, завданою урядові на загальних зборах "Укрнафти", В. Пустовойтенко доручив Мінекономіки, Мінфіну, МВС, Держнафтогазпрому, Державній податковій адміністрації разом із Фондом державного майна і СБУ вже вкотре перевірити правильність проведення сертифікатного аукціону з продажу акцій "Укрнафти", шляхи акумулювання приватизаційних сертифікатів, за які було придбано акції АТ фінансовими посередниками, та умови перепродажу пакетів акцій.
Перевіряючі ще напружено працюють (доповісти 1 листопада), але вже й тепер зрозуміло, що криміналу, всупереч вказівці, їм не знайти. Невже сота перевірка може вишукати щось таке, чого не знайшли попередні? Чи не краще було б, приміром, зробити хоча б одну перевірку використання коштів на реконструкції Палацу "Україна"?
Натомість хитромудру вказівку отримали, мабуть, у Сумській облдержадміністрації, бо наступного ж дня після згаданого засідання надіслали Валерію Павловичу докладний план реваншу, спрямований на те, щоб усе ж зруйнувати "Укрнафту", вилучивши з неї "Охтирканафтогаз". План передбачає відновити "більшість держави" на загальних зборах АТ шляхом другої емісії його акцій без їх реалізації і таким чином протягти нав'язуване Кабміном рішення щодо Охтирки. Як вказують експерти, це буде порушенням Законів України "Про державну програму приватизації" і "Про господарські товариства". Проте що вже там якісь закони, коли в нас так легко порушувати навіть і Конституцію.