Нині українська політика нетипово в’ялопротікаюча: основні політичні гравці не роблять різких рухів, затаїлися в очікуванні початку роботи Верховної Ради. За словами представника Партії регіонів Володимира Зубанова, перше засідання парламенту може відбутися аж після 20 листопада.
Чим ближче так звана година «Ч», тим більше дозвільних розмов про коаліцію. Одні традиційно запевняють, що коаліція буде тільки демократична. Інші обіцяють «до кінця боротися за створення коаліції національної єдності»
Учора представник Партії регіонів озвучив новий «розклад» політичних сил. Кандидат у народні депутати Василь Хара не виключив, що в разі створення широкої коаліції прем’єр-міністром може бути призначений... голова Секретаріату Президента Віктор Балога. Але натякнув — лише за умови, що Віктор Янукович стане спікером. «БЮТ і НУ-НС дали фальстарт. Вони зробили дуже багато заяв, навіть підписали коаліційний договір без узгодження з Віктором Ющенком і його Секретаріатом. А Президент не останню скрипку в цій ситуації грає. Всі розуміють, що перевага в три голоси — це не коаліція, — заявив Василь Хара. — Гадаю, все ж буде широка коаліція».
Сам Віктор Ющенко в недільному інтерв’ю телеканалу «Інтер» зазначив, що коаліція повинна відповідати підсумкам виборів. «Тому, на мій погляд, є одна відповідь — коаліція може бути створена в контексті коаліції демократичних сил. Щоправда, ця коаліція має перевагу в три голоси. Легко ці голоси вибити з рядів демократичних сил? Гадаю, що легко. Б’ють по цьому? Гадаю і знаю, що б’ють. Від цього перспектива формування коаліції, безумовно, складніша. Але переконаний, альтернативи цьому процесу зараз немає», — підкреслив президент.
Нашоукраїнець Юрій Ключковський учора також зізнався журналістам, що «усвідомлює складність діяльності коаліції в 228 депутатів». Мовляв, для діяльності такої коаліції потрібно буде прикладати багато зусиль і необхідно буде шукати компроміс з іншим складом парламенту.
Щодо «іншого складу парламенту» висловився в суботу в Дніпропетровську і Юрій Єхануров: «Не можна ігнорувати позиції формальної меншини, яка буде в парламенті. Це означає, що треба йти на переговори з іншими політичними силами».
На думку політолога Вадима Карасьова, в ситуації, якщо в БЮТ і НУ-НС не вистачить голосів, щоб проголосувати за Кириленка-спікера і Тимошенко-прем’єра, буде вкинута ідея «картельного» парламенту, а не фракційного, «коли парламент ситуативно обере спікера й працюватиме ситуативно без чіткого розподілу на опозицію та владу». «Але такий парламент не має права обирати прем’єр-міністра й новий уряд», — підкреслив він.
У такій ситуації всі члени уряду виконуватимуть свої обов’язки протягом року, поки в Президента не з’явиться повноважень для чергового розпуску Верховної Ради. У той же час політолог упевнений, що така більшість некомфортна для Президента, оскільки роль спікера різко зросте — адже ця політична фігура представлятиме всіх депутатів, а не деякі фракції.
Проте, гадати на політичній гущі залишилося недовго, десь через два тижні ця волинка закінчиться. Щоправда, почнеться інша...