Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зернові квоти продовжили

Подальше обмеження експорту може негативно вплинути на урожай 2011 року
9 грудня, 2010 - 00:00

Учора Кабінет Міністрів України ухвалив рішення продовжити квотування експорту зернових до 31 березня 2011 року й збільшив розміри квот на 1,5 мільйона тонн. За словами міністра аграрної політики Миколи Присяжнюка, квоти збільшені на 500 тисяч тонн пшениці та 1 мільйон тонн кукурудзи.

Нагадаємо, що обмеження зернового експорту діє в Україні з 19 жовтня 2010 року. Тоді, щоб уберегти країну від примари продовольчої кризи, уряд дав добро на вивіз за кордон до кінця 2010 року лише 2,7 мільйона тонн пшениці, ячменю, кукурудзи, іржі й гречки. Трохи пізніше спеціально створена комісія розподілила 2,182 мільйона тонн квоти між компаніями. Зокрема, ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Нібулон», ТОВ «Кернел-Трейд» і підприємство з іноземними інвестиціями «Серна» отримали 52,6% квот на експорт зерна. «День» запитав експертів, як вони ставляться до пропозиції уряду продовжити 2011 року практику експортного квотування зернових?

Леонід КОЗАЧЕНКО, президент Української аграрної конфедерації:

— Україна зібрала достатньо врожаю, щоб не допустити продовольчої кризи. Тому недоцільно стримувати чи обмежувати зерновий експорт. Особливо це стосується кукурудзи. У рік Україна споживає приблизно 5 мільйонів тонн кукурудзи. 2010 року Україна зібрала 12 мільйонів тонн у бункерній вазі. Через обмеження експорту продавці кукурудзи вже втрачають на тонні 600 гривень. Якщо питання з експортом не врегулюють, то їхні втрати сягнуть ще більших розмірів, адже в Україні бракує обладнання для сушіння кукурудзи.

Крім того, від обмеження експорту зернових страждає й галузь у цілому. Нещодавно Українська аграрна конфедерація отримали від НБУ дані про те, що кредитна заборгованість сільськогосподарських підприємств перед банками вже перевищує 26 мільярдів гривень. Разом із підприємствами харчової промисловості це 61 мільярд гривень, з яких понад 70% — пролонговані кредити. Однак понад 7 мільярдів гривень — це проблемні аграрні кредити, які навряд чи будуть повернуті банкам. Таких боргових зобов’язань перед кредиторами аграрна галузь ще не мала ніколи. За таких умов уряд мав би всіляко сприяти, щоб сільськогосподарські підприємства отримували максимум прибутку від продажу своєї продукції. Натомість маємо обмеження вивозу зернових. Через обмеження зернового експорту аграрії не можуть отримати близько 17 мільярдів гривень. А це ті кошти, які могли б покращити стосунки аграріїв з банками. Якщо наростання кредитних боргів та накопичення непогашених кредитів продовжиться, то аграрних рекордів 2011 року чекати марно. Сільськогосподарські підприємства просто не зможуть отримати коштів для посівної кампанії та обробітку землі.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: