Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Жінки працюватимуть до 55-ти?

Уряд вирішив не підвищувати пенсійний вік
11 листопада, 2010 - 00:00

В Україні перебуває місія Міжнародного валютного фонду, яка повинна підбити підсумки роботи українського уряду з приводу своїх зобов’язань. Як відомо, МВФ однією з умов подальшої співпраці з нашою країною в рамках програми стенд-бай, зокрема, висуває підвищення пенсійного віку для жінок. На цю тему в Україні було багато дискусій, і уряд був близький до того, щоб з наступного року протягом десяти років на півроку підвищувати українським жінкам пенсійний вік. Проте вчора віце-прем’єр-міністр України Сергій Тігіпко заявив, що все залишиться так, як було — український уряд найближчим часом не буде проводити таку реформу.

За його словами, «уряд знайшов компенсатори тих доходів, які планувалося отримати до Пенсійного фонду від підвищення пенсійного віку для жінок». І цей компромісний варіант, який, до речі, для ЗМІ не розголошується і залишається незрозумілим, українська сторона має намір запропонувати на переговорах із Міжнародним валютним фондом. Сергій Тігіпко лише сказав, що скорочення дефіциту Пенсійного фонду буде досягнуто завдяки тому, що скорочуватиметься витратна частина Пенсійного фонду. Також варто зазначити, що раніше прем’єр-міністр Микола Азаров запевняв, що питання підвищення пенсійного віку буде актуальним після введення накопичувальної системи пенсійного страхування, яка, як відомо, зараз працює дуже погано.

«Питання підвищення пенсійного віку буде на порядку денному після того, як запрацює накопичувальна система пенсійного страхування, і торкатиметься вона тих, хто виходитиме на пенсію через 20—30 років. Зараз головне — забезпечити наповнення Пенсійного фонду, його бездефіцитність за рахунок легальної виплати заробітної плати в повному обсязі», — зазначив Микола Азаров. Тож чи видихнуть з полегшенням українські жінки перед пенсійного віку, дізнаємося невдовзі.

КОМЕНТАР

Лідія ТКАЧЕНКО, кандидат економічних наук, провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України:

— Я вважаю, що відмовлятися в черговий раз від ідеї підвищення пенсійного віку для жінок — неправильне рішення, і може розцінюватися, як прояв слабкості, брак політичної волі аби зробити якісь реформування. Звичайно, ніхто не каже, що тільки підвищення пенсійного віку вирішить усі проблеми. Але це те, що потрібно було зробити давно. Навіть у африканських країнах немає нижчої межі пенсійного віку (а в багатьох він вищий). Прямого відношення до тривалості життя пенсійний вік не має. І говорити, що наші жінки в 55 років старі та втрачають працездатність, — просто смішно, особливо враховуючи те, що тривалість життя жінок майже на 12 років більша, ніж у чоловіків. І те, що чоловіки в Україні живуть так недовго, значною мірою пов’язано з існуючим гендерним дисбалансом. Упередження, які спостерігаються не тільки на побутовому рівні, а й серед вищих державних службовців стосовно економічної й суспільної ролі жінки, — це те, що відштовхує нас від європейської спільноти та цивілізованого світу. Наш інститут послідовно відстоює позицію, що підвищити пенсійний вік жінкам до рівня, встановленого для чоловіків — необхідно, і справа не в дефіциті Пенсійного фонду. Це потрібно, передусім, для того, щоб забезпечити реальну гендерну рівність, — щоб умови в пенсійному забезпеченні і в зайнятості для жінок і чоловіків були дійсно рівні. Нижчий пенсійний вік для жінок зумовлює істотно нижчий розмір їхніх пенсій та обмежені трудові права. Жінки втрачають право обіймати певні посади значно раніше ніж чоловіки, через те, що мають виходити на пенсію. У нас часто скаржаться на те, що на вищих державних посадах дуже мало жінок. Але це, значною мірою, пов’язано із нижчим пенсійним віком, — жінки мають надто мало часу, щоб здобути вищих сходинок кар’єри. Загалом, відмовлятися від узятих на себе зобов’язань — дуже погана практика, і уряд дає дуже поганий приклад для населення. Я б ще зрозуміла, якби ця політична заява прозвучала до виборів. Але вибори відбулися і показали, що позиції правлячої коаліції не погіршилися, отже багато людей розуміють необхідність реформ, зокрема, і щодо пенсійного віку. Жодних вагомих аргументів проти того, щоб підвищити пенсійний вік жінкам ніхто не може навести, самі емоції. Підвищення пенсійного віку — це зараз один з найефективніших і найбільш вживаних у світі заходів, спрямованих на покращення добробуту як працюючих, так і літніх людей.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: