У Дніпропетровську в урочистій обстановці відкрито найбільший у світі єврейський центр «Менора», який місцева хасидська громада створювала майже десятиліття. На презентацію центру приїхали сотні важливих гостей. Серед них — головний рабин Ізраїлю Шломо Амар, міністр інформації та діаспори Ізраїлю Юлій Едельштейн, посол Ізраїлю в Україні Реувен Дін Ель, головний рабин Росії Берл Лазар, президент Федерації єврейських общин СНД Леві Леваєв. Крім того, представники дипломатичного корпусу Ізраїлю, США, Великої Британії, Німеччини, Швеції, Швейцарії, духовні лідери й почесні гості з багатьох міст і країн світу. Уже надвечір на головному вході до «Менори» була перерізана червона стрічка й відкрита мармурова дошка з вказівкою, що єврейський центр побудовано завдяки його спонсорам Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову — підприємцям, які входять до числа найбагатших людей України. До відкриття єврейського центру дожили не всі його творці. Під час урочистої церемонії в будівлі «Менори» відкрили ще одну меморіальну дошку — на згадку про вбитого навесні цього року автора ідеї будівництва, підприємця Геннадія Аксельрода. Правоохоронні органи Дніпропетровська досі безуспішно шукають кілера та замовників цього резонансного злочину.
Єврейський центр «Менора» за своїми масштабами величезний — він став найбільшою спорудою Дніпропетровська, «затьмаривши» будинок колишнього Міністерства чорної металургії УРСР, що розташована на центральній площі міста. «Менора» перебуває в єдиному комплексі із центральною синагогою Дніпропетровська «Золота Роза», відновленою ще за часів президентства Л.Кучми. Тут-таки, в історичному єврейському кварталі міста, стоять чотириповерховий громадський центр і міква «Хая Рівка». Новий центр складається із семи башт, що символічно є подібністю храмового семисвічника. «Менора» — це свого роду невелике місто в місті, тут можна зробити покупки, посидіти в ресторані або кафе, відвідати банк і турагентства, зняти готельний номер і зіграти весілля, відвідати сучасний концертний зал. Урочистості з приводу відкриття «Менори» мають тривати в Дніпропетровську близько тижня.
Особливе місце на трьох поверхах «Менори» займає Музей «Пам’ять єврейського народу й Голокост в Україні». Промову на його презентації виголосив Надзвичайний і Повноважний посол ФРН Крістоф Вайль, який говорив про історичну пам’ять. Як розповів журналістам директор музею, керівник дослідницького центру «Ткума» Ігор Щупак, це найбільший на пострадянському просторі меморіальний комплекс, присвячений Голокосту. Загальна площа експозиції, розташованої в чотирьох основних залах, становить близько 3 тис. кв. метрів. Перший зал присвячено традиціям іудаїзму, а також особливостям життя євреїв у містах і містечках. Найбільший зал розповідає про події Голокосту. За ним йде «Зал пам’яті — зал імен». Біля виходу з музею відвідувачі зможуть побачити інсталяцію «Розлом світу», що нагадує про катастрофу цивілізації після приходу до влади нацистів. Цікаво, що частина експозиції присвячена ставленню до єврейського питання Організації українських націоналістів, а також перебуванню євреїв у лавах Української повстанської армії. Чималий інтерес людей, присутніх на відкритті, викликала інформація про те, що один з керівників ОУН на Дніпропетровщині Федір Вовк рятував під час нацистської окупації євреїв, а після війни був визнаний Центром «Яд Вашем» у Єрусалимі «праведником світу». «Моє життя теж пов’язане з Голокостом, — розповів співробітник організації «Джойнт» Арон Вайс, який нині проживає в Ізраїлі. — Мої батьки до війни жили в Бориславі, де я й народився. Ми уціліли лише тому, що нас рятувала спочатку українська, а потім польська сім’я. Нас ховали два роки, з серпня 1942 по вересень 1944 року. Ми й зараз називаємо нашу сусідку Юлію Матчиш — «наша Юля». Мені нелегко говорити про ці події, але саме тоді знаходилися люди, які, ризикуючи власним життям, були готові рятувати інших. Тому так звані праведники світу — це особлива тема. Ми повинні пам’ятати цих людей, адже вони рятували, можна сказати, совість людства».