Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Журналісти відзначили своє професійне свято:

оприлюднили рейтинг «Вороги преси», склали «Мапу корупції», побували біля Межигір’я...
7 червня, 2012 - 00:00
НА «МАПІ КОРУПЦІЇ» ПОЗНАЧЕНО ВСІ НАЙГУЧНІШІ КИЇВСЬКІ ЗЕМЕЛЬНІ ТА ЗАБУДОВНІ СКАНДАЛИ, ЗОКРЕМА ПЕЙЗАЖНА АЛЕЯ, АНДРІЇВСЬКИЙ УЗВІЗ, НСК «ОЛІМПІЙСЬКИЙ» ТОЩО / ФОТОРЕПРОДУКЦІЯ РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Учора традиційно прозвучало чимало привітань — і від чиновників різних рангів, і від громадських організацій, і від колег. З нагоди Дня журналіста Незалежна медіа-профспілка України та Інститут масової інформації оприлюднили результати цьогорічного антирейтингу «Вороги преси в Україні». Очолив його екс-міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов «через дії працівників підлеглого йому відомства, зокрема, випадки побиття журналістів під час висвітлення судових процесів чи масових акцій протесту». Друге місце — в Ігоря Коломойського, «завдяки зусиллям якого відбулося закриття «Газети по-Київски», журналу «Профіль», звільнення журналістів без попередження на каналі «Сіті» та з інших структур його медіа-групи». Третю сходинку в антирейтингу обіймають мер Одеси Олексій Костусєв та народний депутат від Партії регіонів Юрій Іванющенко.

— Такий антирейтинг ми складаємо 4 рік поспіль. Він дає можливість зафіксувати персональну відповідальність за порушення прав журналістів, — розповіла під час презентації антирейтингу директор Інституту масової інформації Вікторія СЮМАР. — Ми бачимо чимало прикладів, коли чиновники, які потрапляли до антирейтингів, змінювали своє ставлення до журналістів.

Напередодні Національна спілка журналістів України оприлюднила свою версію «ворогів преси», яку очолили керівники парламентських фракцій: голова депутатської фракції партії регіонів Олександр Єфремов, голова депутатської групи «Реформи заради майбутнього» Ігор Рибаков, голова депутатської фракції Народної партії Ігор Шаров і голова депутатської фракції КПУ Петро Симоненко за те, що вимагали заборонити допуск журналістів до балконів сесійної зали парламенту у дні, коли проводиться блокування трибуни Верховної Ради України.

За словами В. Сюмар, наступного року Інститут масової інформації, Незалежна медіа-профспілка України та НСЖУ оприлюднять спільний список «душителів свободи слова».

— На жаль, сьогодні немає сильної спільноти журналістів, яка б могла спільними зусиллями відстоювати свої інтереси в редакціях. Немає справжнього профспілкового руху — не за назвою, а за духом, — вважає журналіст «Української правди», телеведучий ТВі Мустафа НАЄМ. — Тішить те, що є розуміння системних проблем журналістики: передовсім недотримання стандартів, цензура. Оприлюднених в антирейтингу порушників прав журналістів потрібно бойкотувати, як це зараз робиться стосовно Калашникова та Чечетова. Але всі колективні рухи та акції не мають сенсу, якщо немає журналістів, які готові боротися за свої права до кінця і професійно виконувати свою роботу.

Також учора майже під стінами резиденції Президента України Віктора Януковича у Межигір’ї близько півсотні працівників мас-медіа провели «акцію» з презентацією «Мапи корупції», яку розробили активісти руху «Стоп цензурі!». Перед головним в’їздом до резиденції, за інформацією журналістів «Української правди», зібрались понад 20 співробітників спецпідрозділу «Беркут» та управління державної охорони, які перекрили безпосередньо прохід до самої резиденції. Цікаво, що напередодні Київський окружний адміністративний суд заборонив проведення акції під Межигір’ям. За словами журналістів, вони приїхали особисто переконатися в тому, що виконується рішення суду і ніхто жодної акції не проводив. Втім, ознайомитися з «Мапою корупції» з резиденції керівника країни до журналістів так і не вийшли.

У цей час, коли журналісти намагалися зустрітися з Президентом у Межигір’ї, на офіційному сайті глави держави з’явилося офіційне привітання працівників мас-медіа з професійним святом. Віктор Янукович подякував журналістам за принциповість та відданість своїй професії. «Неможливо дати гідну відповідь на виклики сьогодення без активної і відповідальної участі журналістів у формуванні громадської думки, їхньої принципової громадянської позиції, без постійної розбудови відносин преси і влади», — вважає Президент.

***

Навіть у святковий день, ми, без зайвого пафосу пишних привітань, продовжуємо наполягати, що журналістика — це передусім освіта, громадянська позиція та солідарність. Скільки в української журналістики цих якостей — стільки в нас і свята... Хоча треба визнати, що останніми роками наша журналістика помітно додала. Тож, «День» вітає своїх колег із професійним святом — із побажаннями тих-таки інтелектуального багатства, активної громадянської позиції та ціннісної солідарності.

Вадим ЛУБЧАК
Газета: 
Рубрика: