Охоронці — люди, які, знаходячись біля перших осіб держави, залишаються непомітними, від них залежить життя та здоров’я Президента, прем’єр-міністра, інших відомих державних діячів. Вони готові віддати своє життя за людину їм не близьку, просто виконуючи свій професійний обов’язок. Історія цієї професії починається ще з древнього світу, а в наш час цим питанням займається Управління державної охорони України, яке підкоряється Президентові.
У зв’язку з тим, що професійному охоронцю дуже важливо мати підготовку в рукопашному бою, вдосконалення саме цих навичок, нарівні з психологічною підготовкою, є найважливішим завданням при вихованні елітного охоронника. Чемпіонати серед військовослужбовців Управління держохорони проводяться не лише для самоствердження та стимулу до вдосконалення їхніх учасників, але і для відбору кращих до особистої охорони — мрію кожного охоронця. На цей раз майже 70 спортсменів продемонстрували майстерність володіння прийомами рукопашного бою.
«Для мене ці змагання — ще один крок на шляху самовдосконалення, — розповів учасник змагань Костянтин Грабовський. — Для охоронця фізична підготовка посідає за важливістю друге місце після інтелектуальної». Костянтинові 26 років, рукопашним боєм займається близько шести років, а працює у відділі спеціального призначення: забезпечує безпеку на трасах проїзду перших осіб держави. У майбутньому мріє потрапити до особистої охорони.
Військовослужбовці, які вирішили працювати в Управлінні держохорони, спочатку проходять навчання — як спортивне (рукопашний бій, володіння різними видами зброї, екстремальне водіння), так і академічне — й отримують звання прапорщика або молодшого лейтенанта. Зарплата молодшого лейтенанта держохорони, наприклад, удвічі вища за зарплату такого ж за званням військовослужбовця Збройних сил України і складає від 1300 гривень. Сума, яку отримують за охорону Президента, на жаль, засекречена.
Головний суддя змагань Анатолій Павлов, який має п’ятий дан із рукопашного бою, запевняє, що безпека перших осіб держави знаходиться в надійних руках. «У рукопашному бою використовуються елементи багатьох бойових мистецтв, наприклад, прийоми удушення або больові прийоми, які є запозиченими із самбо та айкіджитсу, — пояснює пан Павлов, — так уже історично склалося, що рукопашний бій зародився у СРСР, і тепер традиційно використовується державними силовими структурами».
Проблема безпеки перших осіб держави відома не лише співробітникам Управління державної охорони, але й пересічним українським громадянам — тільки з іншого боку. Багато хто з київських автомобілістів пам’ятають жахливі пробки у центральній частині міста, які утворювалися внаслідок перекриття руху для проїзду машин зі спецномерами. Шкода, що так багато чиновників зараз потребують особистої охорони, адже, цілком можливо, що потреба в ній відпаде, якщо влада стане ближчою до народу і діятиме в наших інтересах. Може, тоді й охороняти не буде від кого?