Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зміна вектора

Усе більше українців — за вступ до Євросоюзу
22 серпня, 2013 - 10:28

Відповідно до результатів опитування, опублікованих Фондом «Демократичні ініціативи ім. І. Кучеріва» та соціологічною службою Центру ім. Разумкова на прес-конференції в Києві, кількість українців, які підтримують європейський вектор, зростає. «В Україні достатньо стабільно, з кінця 2011 року, переважають прихильники інтеграції до Європейського Союзу», — цитує директора Фонду «Демократичні ініціативи» Ірину Бекешкіну УНІАН. За словами соціолога, станом на травень 2013 року 41,7% громадян висловилися за вступ до Євросоюзу. 31% українських громадян віддав перевагу «східній дружбі» й Митному союзу. Водночас частина українців не підтримує інтеграційні прагнення держави в цілому. 13,5% опитаних вважають, що не потрібно приєднуватись ані до ЄС, ані до МС.

Варто підкреслити, що до 2012 року переважав східний вектор зовнішньополітичної орієнтації українців. За словами Бекешкіної, у грудні 2009 року лише 30% українців вболівали за євроінтеграцію. Долучитися ж до Єдиного економічного простору з Росією, Білоруссю та Казахстаном тоді воліли 49% співвітчизників.

Однією з можливих причин змін вподобань щодо вектора зовнішньої політики, на думку експертів, може бути те, що число громадян, яким довелося побувати у західних країнах (ЄС, США, Канада), зростає. Якщо 2009 року кордон у західному напрямку перетнули 14,3% українців, цього року — 20,6%.

Водночас, якщо у країнах СНД за роки незалежності, згідно з дослідженнями, побувало 40% громадян України, то майже 60% українських громадян жодного разу не були в країнах колишнього СРСР.

Крім того, за результатами опитування, лише третина українців вважає себе європейцями. Так, на відповідне запитання «безумовно, так» відповіло 10% громадян, «скоріше, так» — 24,3%, «скоріше, ні» — 29,1% і «безумовно, ні» — 25,9% громадян України. Однак, як зазначила Бекешкіна, у 2009 році вважали себе європейцями 25% українців.

Газета: 
Рубрика: