300 років тому, неподалік від одного з найбільших форпостів козацької України Батурина, на Новгород-Сіверській землі відбулася історична подія — зустріч військ України і Швеції та особисто гетьмана України Івана Мазепи і короля Швеції Карла ХІІ. Як свідчать історики, тоді перші особи обох країн уклали союзницьку угоду: саме за допомогою шведів Іван Мазепа хотів вирішити найважливіше питання – питання незалежності України. Як свідчать місцеві історики, 30 жовтня 1708 року король Швеції письмово зобов’язався підтримувати та захищати жителів України і козацьке військо.
Історія встановлення пам’ятного знаку на цій землі тягнеться понад 10 років. Тоді діти, які відвідували Новгород-Сіверську туристичну групу «Едельвейс», і студенти районного медичного училища зацікавилися угодою між Мазепою та Карлом ХІІ та вирішили розшукати місце, де відбулася історична подія. Їхню ініціативу підтримало козацтво Чернігівської області й взимку 1998 року в селі Дігтярівка на пагорбі над Десною, що висотою понад 60 метрів, спільними силами дітей, дорослих та районної й сільської влади встановили кам’яних знак із плитою й відповідним написом на ній.
«Новгород-Сіверський історик Юрій Карманов відгукнувся на мою пропозицію і ми почали шукати місце. Допоміг й директор школи, який посприяв, власне, як його знайти. У районній міліції нам допомогли підібрати каміння, голова Дігтярівського колгоспу дав навіть транспорт, а місцеві жителі — коней, аби витягти це каміння на пагорб, яке привезли з протилежного боку Десни. Погода була несприятливою — дощ зі снігом, сильний вітер, та це не завадило роботі... Першими піднялися на цей пагорб козаки Новгород-Сіверщини, учні-слідопити «Едельвейсу» та дігтярівські школярі зі студентами медичного училища, — згадує керівник туристичної групи «Єдельвейс» Олександр Лупейко». Тепер на пагорбі, з якого відкриваються прекрасні краєвиди Новгород-Сіверсьвої землі, звідки вирушив на половців князь Ігор, з 11 вересня — дня офіційного відкриття пам’ятного знаку, — височіє два пам’ятних історичній події трьохсотрічної давності. Так би мовити, від дітей і від дорослих. Історія з пам’ятним знаком від Національної ради з питань телебачення та радіомовлення почалася два роки тому, коли тут побували її члени і, побачивши перший пам’ятний знак, були дуже зворушені місцем, краєм і подією. Тому взяли собі за мету поставити ще й сучасний пам’ятний знак. Робота по його встановленню почалася у червні цього року й завершилася в кінці літа.
— Як і в кожному районі України, на Новгоро-Сіверщині вистачає й своїх проблем: фінансові й економічні негаразди, які постійно переслідують наші господарства, організації, підприємства й окремих людей, соціальні проблеми... Але як би там було, все ж люди знаходили час, сили і фахівців і так, спільними зусиллями поставили пам’ятник, — сказав голова Новгород-Сіверської райдержадміністрації В’ячеслав Кауфман. Окрім духовної користі, жителі села Дігтярівка отримали від цього ще й економічну вигоду: вже три місяці, як сюди проклали добру дорогу (окрема подяка місцевим будівельникам, працівникам лісгоспу та шляховикам) — трасу Новгород-Сіверський – Дігтярівка. До того часу тут була геть розбита дорога. Безумовно, що ця історична подія зацікавила й шведську сторону: нині Міністерство закордонних справ та посольства готуються до візиту в столицю сучасного короля Швеції Карла-Густав ХVI. За інформацією Міністерства закордонних справ України, нині наша держава й Швеція, в рамках підготовки цього візиту, займаються пошуком архівних матеріалів та документів, які свідчать про події, пов’язані з тим, що трапилося на Новгород-Сіверщині 300 років тому. Не відомо, чи буде в короля Швеції бажання відвідати місце, де побував його знаменитий предок, єдине точно, – велика увага буде приділятися спільному українсько-шведському минулому ХVІІ–ХVІІ століть (у рамках відвідання нашої країни відкриється виставка «Україна – Швеція на роздоріжжі подій ХVІІ–ХVІІ століть»). Можливо, що час Батурина та Дігтярівки ще не прийшов ...