Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича, заснований 1875 року, по праву вважається найгарнішим вищим навчальним закладом України. Його коридорами можна гуляти безкінечно, захоплюватися його аристократичною витонченістю та атмосферою духовності. Розмова на будь-яку тему тут набуває глибшого значення. Тим більше, якщо розмова ця — в контексті української внутрішньої інтеграції.
Минулого тижня «День» та учасники Острозького клубу вільного інтелектуального спілкування молоді на запрошення ректора Степана Мельничука та студентів Чернівецького університету провели на Буковині. До слова, це вже друга зустріч головного редактора газети «День» Лариси Івшиної зі студентами університету ім. Юрія Федьковича (вперше день «Дня» в Чернівцях з успіхом пройшов 2007 року). Натомість для Острозького клубу ця поїздка до столиці Буковини стала першою, але, забігаючи наперед, скажемо — знаковою.
І не тільки тому, що в Острозькому клубі з’явилися нові представники, зокрема із Севастополя, але й через те, що в Чернівцях зібралася рекордна кількість учасників: з Острога, Одеси, Харкова, Львова, Сімферополя...
Не дивлячись на насичене подіями університетське життя (а в цей же день у виші відбувалося три міжнародних конференції з величезною кількістю учасників) до гостей з «Дня» і Острозького клубу була особлива увага керівництва. Попри зрозумілу зайнятість, ректор присвятив майже дві години читацькій конференції «Дня». Ну й звичайно, зустріч в Чернівецькому університеті була б не настільки теплою, якби не участь в її організації надійного друга «Дня» — проректора з навчально-виховної роботи Чернівецького національного університету Тамари Марусик.
До слова, чернівецькі студенти до Острозького клубу долучилися зовсім недавно — на цьогорічній січневій зустрічі учасників в Острозі. Тоді, захоплені ідеєю ОК, вони пообіцяли організувати засідання і в Чернівцях. І вже в жовтні до редакції «Дня» та учасникам клубу надійшло запрошення провести зустріч у Чернівецькому університеті. Ініціатор Ольга Білоголова, студентка четвертого курсу факультету журналістики, просто прийшла до керівництва свого закладу й запропонувала запросити Острозький клуб, на що отримала миттєву реакцію. Оля переконана, що організувати зустріч такого рівня у неї навряд чи б вийшло, якби не злагоджені дії їх хоч і невеликої, проте ефективної студентської команди — Олени Крохмаль та Віталія Кіндзерського.
«Національну ідею треба практикувати» — ці слова Лариси Івшиної стали лейтмотивом читацької конференції, де була представлена новинка з Бібліотеки газети «День» «Екстракт 150» — першого пункту плану перебування «Дня» і ОК в Чернівцях. «Всім чомусь видається, що чітко сформульована національна ідея — це панацея від усіх українських проблем. Інколи, здається, людям потрібно мало не написана на папері й завірена печаткою ідея — і відразу все запрацює та все саме собою вирішиться. Та ні! Національну ідею треба практикувати. І ми це робимо. Щодня в газеті, окрім цього, видаючи книги, проводячи фотоконкурси...», — сказала Лариса Івшина, пропонуючи свій рецепт успішної країни. В цій країні перемагають «не свої, а кращі» — таке правило вивели в газеті «День», і воно діє! Підтвердження тому — фотоконкурс, переможці якого — з різних регіонів, різного віку, професіонали і початківці — складають різнобарвну мозаїку України. Як доказ цьому, Лариса Івшина зробила університету подарунок, але не звичайний. Такі дарунки в «Дні» називають «з історією». Це — вже відомий нашим постійним читачам знімок Євгена Машурова «Весілля на все село», який отримав Приз Призів «Золотий День» на цьогорічній фотовиставці. У фотоконкурсі «Дня» Євген Машуров брав участь вперше, проте надіслане ним фото вразило журі. На ньому опікун притулку при монастирі одружує дівчинку-сироту. За власний кошт він організував весілля на понад дві тисячі осіб. Символічно, що це село, закарбоване на знімку, — у Чернівецькій області, в Герцаївському районі. Тепер радісний настрій мешканців села Банчени — і в стінах найпрестижнішого університету Буковини.
Якого рівня політична культура сучасної української молоді? За якими критеріями визначати «молодих» політиків? Як молодій людині не розчинитися в середовищі нинішньої так званої політичної еліти? Цікава і за словами Лариси Івшиної «безпрецедентна по щирості» дискусія розгорілася між учасниками круглого столу «Політична культура молоді». Учасники Острозького клубу зі своїм майже чотирьохлітнім досвідом подібних обговорень були приємно здивовані рівнем підготовки та відвертістю чернівецьких студентів. Їх коментарі і запитання примушували задумуватись над речами, про які сьогодні більшість молодих людей не замислюється. Учасники дискусії дійшли згоди, що думати відучує наповнення сучасних українських мас-медіа. Вихід — формування спільного інформаційного контексту: від списку книг, які варто читати молоді, до спільних інтернет-форумів та найкращих українських сайтів. А поки що єдиною трибуною для учасників Острозького клубу залишаються шпальти газети «День». ОК — незмінний учасник усіх ініційованих газетою дискусій.
Традиційно зустрічі ОК супроводжуються і насиченою культурною програмою. Цього разу, окрім незабутньої прогулянки вечірніми Чернівцями, була й поїздка в одне з найбільш історично значимих для України місць — Хотин. Більше вражень, висловлювань, думок читайте в п’ятничному номері «Дня».