Незважаючи на всі зусилля вчених і працівників МНС, рух ґрунту, спровокований талими водами, що почався в квітні цього року в Куп’янську на Харківщині, не зупиняється. А тому і можновладців, і простих городян все частіше відвідують думки про те, що доцільніше відсунути на безпечну відстань у бік місто, ніж зупинити зсув.
Нагадаємо, що в середині весни зсув почав загрожувати приблизно 100 приватним будинкам, газовим, тепловим і електричним мережам міста Куп’янська. Після найбільших руйнувань, які тривали десь близько місяця, міський голова Куп’янська Михайло Римський повідомив, що, за приблизними підрахунками, стихійне лихо заподіяло місту збитків у розмірі близько 5 мільйонів гривень. Обласна влада на допомогу потерпілим виділила 330 тисяч гривень із резервного фонду, з яких 300 тисяч мали піти на ремонт гуртожитку, де змогли б поселитися 37 родин. Усього ж у відселенні мали потребу 100 родин. Тридцять тисяч обласна влада виділила на геологорозвідувальні роботи та складання так званого паспорта місцевості, тобто опису зони зсуву. Фахівці розрахували, що на повноцінну боротьбу з наслідками зсуву необхідно 10 мільйонів гривень. У липні Кабінет Міністрів України виділив 3,7 мільйона. Прийнявши хоча б цю малу частину, влада вирішила, що витратить державну допомогу на перенесення двох пошкоджених зсувом водогонів і ремонт дороги.
Нині зсув хоча й повільно, але впевнено продовжує рухатися вперед. Вже два будинки повністю зруйновано, а в терміновому відселенні з небезпечної зони мають потребу мешканці чотирьох будинків. Усього ж у зоні зсуву, який займає площу в 20 га, зараз перебувають мешканці 80 будинків, які зі страхом дивляться на пласти землі, які нависають над їхніми будинками. У будь-який момент ситуація може погіршитися. Відселяти людей наразі нікуди, оскільки гуртожиток ще не готовий. З виділених Кабміном грошей міська влада вже витратила близько мільйона. Міським комунікаціям зсув більше не загрожує. Високовольтну лінію електропередач вже перенесено. Зараз переносять водогони, будують дві дороги. У той час, як урядовці твердять, що у них все під контролем і робота по боротьбі зі зсувом іде планомірно, місцеві мешканці скаржаться на відсутність світла й дороги, а головне — на байдужість влади, яка не поспішає їм на допомогу. На претензії людей чиновники відповідають, що питаннями відселення вони займаються. Так, наприклад, недалеко від Куп’янська, в селищі Ковшарівка в будинках із централізованим водопостачанням, газом і електрикою відремонтовано 10 помешкань, куди переїдуть самі потребуючі. Ну а іншим, яких декілька сотень, доведеться чекати. І взагалі, заявляють чиновники, турботи з відселення людей — це добра воля міського голови, обладміністрації й уряду, а потерпілі повинні були взагалі заздалегідь застрахувати своє житло, тоді б вони вирішували свої проблеми за допомогою страхових організацій.
За всіма ознаками, вкласти в боротьбу з куп’янським зсувом потрібно буде ще дуже багато коштів, що, на думку вчених, абсолютно недоцільно. Ще в березні, даючи коментарі з приводу розв’язання проблеми міста, заступник директора інституту інженерно-технічних досліджень Геннадій Стрижельчик висловив думку, що краще було б перемістити Куп’янськ майже повністю на інше безпечне місце й створити новий генеральний план будівництва міста. Місцева влада навіть не розглядає такого розв’язання проблеми. Інший варіант — перенести з небезпечної зони хоча б житлові будинки. Це дешевше, ніж постійно їх відновлювати. Ці території можна було б перевести до культурного, соціального, спортивного фонду міста. Такі висновки вчений зробив, вивчаючи ґрунти в Куп’янську, базуючись на багаторічних спостереженнях колег, які твердять, що зсуви в цьому районі циклічні, оскільки з початку двадцятого столiття ґрунти тут починають рухатися кожні тридцять років.