Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зв’язок з Україною

В Греції відкрили бібліотеку імені Богдана-Ігоря Антонича
14 грудня, 2010 - 00:00

Ініціатива створення книгозбірні належить представнику молоді з діаспори Афін Олегу Іваніву, а втілили проект радник посольства України в Греції Ілля Олійник, львів’яни — поет і громадський діяч Роман Лубківський, мистецтвознавець Христина Береговська та директор заповідника «Давній Галич», що в Галичі на Івано-Франківщині, Олександр Береговський.

Книжки, що їх привезли до Афін, — українська класика, видання з історії України (і для дітей, і для дорослих), твори Антонича та книжки про Антонича, а також література про мистецтво. В Афінах було представлено й видання авторства львівського фотомитця Василя Пилип’юка, Романа Лубківського та Христини Береговської — «Світи Святослава Гординського». Цей видатний художник, мистецтвознавець та публіцист тривалий час жив на Криті та написав низку поезій, присвячених Греції. Усього ж з України привезли 350 книжок. Їх придбано власним коштом організаторів проекту, а перевезення розумного вантажу оплатила Асоціація українців Греції «Журавлиний край», що налічує близько семи тисяч українців і яку очолює Катерина Кучірко.

Бібліотека працюватиме в приміщенні Центру української громади в Афінах. Сама ж презентація книгозбірні відбувалася в культурному центрі при посольстві України в Греції.

«Напередодні ми зустрічалися з представниками української діаспори, — розповіла «Дню» Христина Береговська. — Вони мали до нас запитання передовсім соціального характеру — стосовно навчання дітей, вступу в українські виші, позаяк батьки мріють відправити дітей здобувати вищу освіту в Україну. Люди хочуть повертатися на Батьківщину, але бояться, бо за роки перебування за кордоном дуже відірвалися від українського соціуму». В Афінах чимало львів’ян — це викладачі університетів, лікарі, історики, археологи, які виїхали до Греції понад 20 років тому і також мріють про якнайшвидше повернення додому.

Дуже радіє мистецтвознавець з того, що познайомилася з багатьма молодими емігрантами і навіть вибудувала з ними плани подальшої співпраці. Один із них стосується передачі ікони з Афона на Тернопільщину — в Бережанський греко-католицький храм Преображення Господнього. Вже відомо, коли відбудеться урочисте дарування лику «Богородиця і Христос» — на Різдво Христове.

Наступна поїздка до Афін — у березні, до уродин Шевченка. Цього разу до Греції повезуть Шевченкіану львівського художника Євгена Безніска.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Газета: 
Рубрика: