Після того, як новий уряд почав виконувати одну із своїх передвиборчих обіцянок — частково повертати населенню втрачені ними грошові збереження, які в 90-х «з’їв» Ощадбанк СРСР, відділення теперішнього Ощадного банку ось вже другий тиждень поспіль штурмують вкладники. В філії Оболонського відділення Ощадбанку Києва (втім, як і в інших представництвах Ощадбанку столиці та інших міст), аби потрапити до заповітного віконечка, де операціоністи оформлять потрібні папери, потрібно вистояти довжелезну чергу, яку займають з другої — третьої години ночі, а то і з вечора.
— Стояти бажано у «живій» черзі, бо якщо відійдеш на кілька годин, то потім можуть не признати. Я, аби зареєструватися, витратила два дні — першого дня віконечко каси закрили якраз переді мною. А тепер прийшла, щоб отримати гроші — знову треба вистояти день, — розповідає киянка Світлана Козак.
За словами представника Спілки вкладників та акціонерів філії Оболонського відділення Ощадбанку Юрія Ямниченка, якщо у перші дні, коли розпочалася процедура повернення вкладів, у банку був справжній ажіотаж: крики, істерика, дехто з черги втрачав свідомість, не витримували напруги операціоністи, яким доводилося працювати майже до 22 години, та техніка, то за кілька днів ситуація більш- менш нормалізувалася.
— Ми порадили вкладникам скласти списки, і тепер черга рухається згідно з ними. Приходять за вкладами в основному пенсіонери, звичайно, їм важко стояти на вулиці, але, на жаль, всіх водночас у зал запустити не можемо, — розповідає пан Юрій.
Заступник керуючого філією Оболонського відділення 8142 Ощадбанку Галина Волкова стверджує, що головна проблема навіть не в співробітниках, яких не вистачає, а в недосконалості самої системної програми виплати компенсацій по вкладах.
— Наприклад, за три дні ми повністю оформили документи 1800 вкладникам, але в програмі комп’ютерної системи часто виникають збої, і дооформлення документів доводиться проводити вручну, — каже Галина Волкова.
На прохання працівників банку не поспішати з оформленням компенсацій майже ніхто не реагує, також бракує охочих залишити свої кошти на вже новій «книжці». Киянин Геннадій Ушов бажання швидше отримати свою тисячу гривень пояснює тим, що боїться, аби, бува, «не передумали» виплачувати чи «гроші не закінчилися». Як він каже, від держави очікувати можна чого завгодно.
— Хвилювання вкладників даремні — нині в нас вистачає і бланків, і грошей, а от на рахунок того, що компенсацію по домівках розноситимуть листоноші, то офіційних вказівок із цього приводу до нас не надходило, — зауважила Галина Волкова.
А загалом, незважаючи на виснажливе стояння в чергах, люди задоволені. Адже багато з них повернути колись втрачені гроші вже й не сподівалися..
КОМЕНТАР
Олександр ТУРЧИНОВ, віце прем’єр-міністр України:
— Черги у відділеннях Ощадбанку — штучна проблема, адже уряд не обмежує ні часу реєстрації, ні часу видачі грошей. Безумовно, коли всі хочуть отримати компенсацію в перші дні, без ажіотажу не обійтися. Причина цього в тому, що люди давно вже втратили довіру до влади. Але все ж таки я пропоную не поспішати йти за виплатами і офіційно запевняю: шановні громадяни, ваші гроші нікуди не подінуться, новий уряд обов’язково виконає свої передвиборні зобов’язання. З іншого боку, чим менше буде такого штучного ажіотажу, тим швидше люди отримають свої гроші — були випадки, коли через конфлікти у деяких регіонах на певний час навіть блокувалася робота відділень банку. В той же час, аби зменшити навантаження на банки, громадянин, написавши заяву, може отримати гроші прямо в себе дома, разом із пенсією, яку доставляє листоноша. І при цьому не потрібно стояти в жодних чергах. А ще, за бажанням вкладника, вклад можуть відразу перерахувати на його рахунок у будь- якому банку чи відкрити новий рахунок (якщо рахунок відкриють в Ощадбанку, то процентна ставка становитиме 13 % річних. Це — досить висока ставка, до того ж слід врахувати, що український банк ніколи не банкрутував, і цього не станеться в майбутньому). Також хочу зазначити, що в 2008 р. відбувається лише часткова компенсація радянських вкладів, а протягом наступних двох років ми виплатимо людям гроші в повному обсязі, тобто всю суму, яка була в них на вкладах.