Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«День» нагороджено премією імені Сахарова

За «журналістику як вчинок». «Це перший рік нашого «виходу» за межі Росії», — засновник номінації
30 жовтня, 2017 - 18:24

Премія імені Андрія Сахарова має два основні значення. Перше — нагорода, заснована 1988 року Європейським парламентом, на честь академіка і дисидента, особам, які здійснили «винятковий вклад у боротьбу за права людини на всій земній кулі». Так, цього року її лауреатами стала група представників демократичної опозиції у Венесуелі. Друге — це премія імені Сахарова «За журналістику як вчинок», яка була офіційно заснована 30 січня 2001 року. Її засновником став радянський дисидент, учасник правозахисної Гельсінської групи, українець за походженням Петро Вінс, висланий із СРСР 1979 року і позбавлений радянського громадянства, в роки перебудови — реабілітований. 16 років поспіль журі визначало кращі незалежні ЗМІ на території Росії, тепер же вперше — розширили свої рамки. Чотири українські видання — газета «День», «Радіо Свобода», «Крим. Реалії», «Українська правда» — стали лауреатами премії за «журналістику як вчинок».

До складу журі 2017 року увійшли Світлана Алексієвич, Лілія Шевцова, Юлія Сунцова, Міясат Муслімова, Володимир Войнович, Валерій Борщов, Юрій Фельштинський, Віталій Челишев, Юрій Чернишов. Голова журі — Гаррі Каспаров. «Ніде і ніколи справжня правда не подобалась і обивателю, — наголошується у рішенні про лауреатів премії-2017. — Вона виводить його із себе, збиває зі звичного ритму життя, заважає розміреному розпорядку дня. І він намагається за можливістю не брати її до голови. Люди, які її говорять і пишуть, його дратують, оскільки наочно йому показують, що можна бути в цьому світі не плазуном. Тому він складає на них доноси, підстерігає з ломом їх за рогом, охоче стає кілером — стріляє їм у спину, встромляє їм у горло ніж... Журі конкурсу «За журналістику як вчинок» нагороджує орденом «За мужність» редакції ЗМІ, які за наших часів розмитих моральних кордонів залишаються вірними великим традиціям світової журналістики. Орденом, названим ім’ям людини, яка мала високий привілей, який у цьому світі кожен собі добуває сам,      — писати і говорити правду».

«День» СТОЇТЬ НА СВОЇХ ПОЗИЦІЯХ УЖЕ 20 РОКІВ»

«Я створив премію 2001 року з «благословення» Олени Григорівни Боннер — вдови Андрія Сахарова, — ексклюзивно розповів нашому кореспондентові засновник номінації, правозахисник і підприємець Петро ВІНС. — І 2017 рік — перший, коли ми вийшли за простір Росії, почали розглядати роботи журналістів і ЗМІ також України і Білорусі. Також це перший рік, коли ми вперше розробили орден «За мужність». Він зроблений у Києві за моїм дизайном. Члени журі обрали кращі ЗМІ, які працюють за принципом справжньої незалежної журналістики. Алгоритм був такий, що вони висували як «кандидатів» різні видання, а потім тривали обговорення. Газету «День» висунули одразу двоє членів журі — відомий політолог, публіцист Лілія Шевцова й особисто я. До України я повернувся вже 8 років тому, і всі ці роки постійно читаю вас, стежу за вашою роботою і проектами. Цього року вийшло так, що всі члени журі перебували в різних точках планети. Гаррі Каспаров — у США, Лілія Шевцова і Світлана Алексієвич — у Європі, відповідальний секретар Георгій Бородянський — в Омську, тому довелося працювати віртуально. Газета «День» працює цілих 20 років — і в хороші часи для вас, і погані. Весь цей час «День» стоїть на своїх позиціях, завжди виступає за свободу преси, веде боротьбу за незалежність України. Бажаю успіху вам і сил залишатися прикладом для інших!»

Дякуємо!

Анастасія Руденко, «День»
Газета: