Згідно з державним бюджетом на 2016 рік, більшість професійно-технічних навчальних закладів мають вивести з підпорядкування Міністерства освіти і науки та фінансувати з місцевих бюджетів. Після цієї реформи заклади пропрацювали менше місяця, але 78 з них вже під загрозою закриття.
«Сьогодні ситуація склалася доволі драматично, — розповідає заступник міністра освіти і науки Павло Хобзей. — Міська влада, ухвалюючи бюджет на наступний рік, не врахувала потреб професійно-технічних училищ. Відповідно ці заклади наразі не можуть здійснити жодної оплати. Однією з найбільш критичних є оплата за харчування дітей з малозабезпечених сімей, а 29% учнів таких закладів становлять саме вони. Не менш важливою є оплата за комунальні послуги, особливо за електроенергію, оскільки вона надається приватними фірмами. Також уже найближчим часом необхідно виплатити стипендії студентам та заробітні плати працівникам закладів».
За словами Павла Хобзея, є дві причини виникнення такої ситуації. По-перше, міста не можуть впоратися з покладеним на них навантаженням. Є випадки, коли бюджет професійно-технічного закладу, який функціонує у місті, сягає мало не половини бюджету самого міста. Крім цього, влада на місцях наразі має багато нагальних проблем, яким надає перевагу перед питаннями освіти.
«Ми наполягали на тому, щоб професійно-технічні навчальні заклади передали під юрисдикцію областей, але представники Міністерства фінансів запевняли, що міста обласного значення мають достатньо коштів для роботи, — розповідає заступник міністра. — Ситуація, що склалася, демонструє інше. Зараз ми активно шукаємо шляхи вирішення проблеми. Зокрема, намагаємося домогтися виділення додаткових субвенцій. Також можемо запропонувати компромісний варіант. Якщо у навчальному закладі 70% учнів живуть у місті, де знаходиться заклад, то фінансувати його має це місто, якщо ж менше — його варто вивести на обласний рівень».
МОН запевняє, що ситуацію повністю стабілізують після перегляду бюджету. Але де професійно-технічні училища візьмуть кошти на функціонування у наступні два місяці, освітяни поки не повідомляють.