Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Антарктида ще мало вивчена...»

На станцію «Академік Вернадський» вирушила 22-га українська експедиція
4 квітня, 2017 - 10:51
ФОТО З САЙТА CENSOR.NET

12 українських вчених-дослідників, серед яких — геологи, геофізики, біологи, медики та інженери, вирушили на експедицію до Антарктики, де вони замінять попередню команду, яка провела там цілий рік. Серед вчених — всі чоловіки. Жінок у довготривалі експедиції не беруть. «Такі фізичні навантаження їм не під силу», — пояснив керівник наукового напряму медико-біологічних досліджень, учасник Першої морської антарктичної експедиції на НДС «Ернст Кренкель» та багатьох сезонних експедицій Євген Моїсеєнко. За його словами, 1997 року був експеримент із залученням жінок, однак його вирішили більше не повторювати. Проте в сезонних короткотривалих експедиціях жінки часто беруть участь.

Відповідаючи на запитання про значення роботи станції «Академік Вернадський», Євген Моїсеєнко зазначив, що Україна належить до антарктичних держав, які мають право голосу щодо діяльності в Антарктиці та яких на сьогодні у світі є лише 29. Україну прийняли до цієї спільноти 2000 року. «Ми проводимо дослідження за різними напрямками, за всіма напрямками займаємо певні позиції у світі. Ми там виглядаємо доволі пристойно, і це, можливо, єдиний в Україні напрямок, який підтримуємо на дуже доброму рівні. А це престиж України і престиж української науки. Мало того, Антарктида ще мало вивчена, але там є великі запаси корисних копалин. А також — найбільші запаси прісної води (90% всієї прісної води). Ми там присутні з точки зору проведення наукових досліджень і тому маємо право у перспективі бути повноцінними розпорядниками цих ресурсів, які колись слугуватимуть для розвитку людства», — зауважив вчений.

Найбільший же виклик для учасників експедиції — це перебування цілий рік у замкненому колективі. Зокрема, дуже бракує спілкування з близькими. Телефонний зв’язок дорогий — 1,24 дол. за хвилину, так само, як і інтернет — 1 мегабайт коштує 205 грн., тоді як весь передбачений на зв’язок бюджет — 200 тис. грн. Загалом бюджет експедиції — 39,2 млн грн. А головною проблемою функціонування українських антарктичних експедицій самі ж вчені називають відсутність наукового судна для забезпечення діяльності станції. Своє судно Україна втратила після анексії Криму.

Цікаво, що цього разу вперше за багато років з експедицією на станцію їдуть журналісти. Кореспондент і оператор інформаційної програми «Сьогодні» каналу «Україна» проведуть разом із командою полярників три тижні, щоб розказати українцям про наукові дослідження наших полярників.

Вадим ЛУБЧАК, «День»
Газета: 
Рубрика: