Вартість ліків нині зростає із шаленою інтенсивністю, та, як з’ясували активісти громадської організації «Фармварта», ситуація у містах зони АТО ще складніша. Минулого тижня «Фармварта» здійснила робочу поїздку до Слов’янська, Краматорська, Дружківки, Костянтинівки, Миколаївки та Святогірська, основну увагу звернули на забезпеченість ліками. Плюс, що постачання у ці звільнені міста відбуваються майже безперебійно, мінус — лікарські препарати продають населенню за завищеними цінами.
«Ціни, на наш погляд, на 10—15% вищі, ніж у Києві. Це наше власне дослідження, досить вибіркове, ми взяли для порівняння кілька препаратів. Але питання в іншому, умови для бізнесу тут і там зовсім різні. Потужні постачальники надають місцевим аптекам ліки виключно після повної передплати, що суттєво збільшує видатки аптек, а отже, впливає на кінцеву ціну препарату. Натомість ті ж самі дистриб’ютори надають багатьом аптечним мережам з інших регіонів України відстрочку платежу на термін до 45 днів, що дозволяє аптекам не вимивати гроші з обороту та мати конкурентні переваги над колегами із зони АТО», — коментує керівник ГО «Фармварта» Денис Шевченко.
Про таке ставлення дистриб’юторів розповідали активістам працівники тамтешніх аптек. Говорили про завищені ціни і місцеві мешканці. Бо справді, те, що коштувало колись навіть кілька гривень, зараз обходиться у рази дорожче. Коли тривали бойові дії у відвіданих містах, такі побоювання розповсюджувачів були зрозумілі. Але й досі бізнесмени обирають спочатку гроші, а потім доставку ліків, дбаючи насамперед про свої гарантії. Тепер виявлені факти активісти просять перевірити Антимонопольний комітет України, відповідне звернення вже надіслали.
Як вихід із ситуації, «Фармварта» пропонує запустити пілотний проект «Ліки для АТО», щоб доставляти поштою безрецептурні медикаменти у населені пункти Донбасу. «Колись раніше була така програма, коли у сільську місцевість надсилали ліки поштовими переказами зі збереженням якості, тобто у спеціальній тарі. Відділення «Укрпошти» є у кожному селі, саме в зоні АТО ми запропонували це зробити, щоб бізнесмени отримали конкурента у вигляді держави і змушені були свої ціни знижувати», — пояснює Денис Шевченко.
Цю пропозицію надіслали до Міністерства охорони здоров’я та обговорили на нараді у Державній лікарській службі. За словами Шевченка, поки що не всі згодні: передусім, проти виступають дистриб’ютори, бо в цьому бачать конкуренцію, із тих же причин не підтримують ідею аптечні мережі. Попри це активісти планують наступні поїздки у зону АТО, повезуть туди ліки як гуманітарну допомогу.