Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Аварія з «рутенієм» у Росії – не вигадка

«Росгидромет» визнав, що високе забруднення сталося поблизу України
23 листопада, 2017 - 11:49

Рутеній-106 — техногенний радіонуклід. Навіть невеликі його концентрації свідчать про аварійний викид. Радіоактивну хмару над Європою виявив Інститут ядерної та радіаційної безпеки Франції (IRSN). Його вчені припустили, що на одному з ядерних об’єктів Росії чи Казахстану упродовж останнього тижня вересня могла статися аварія. У IRSN вважають, що могло бути викинуто від 100 до 300 терабекерелів активності, і припускають, що витік міг статися на об’єкті з переробки ядерного палива чи в центрі, що займається ядерною медициною.

 Учені повідомляють, що дозволений річний викид рутенію-106, наприклад, для комбінату «Маяк» разом з його дочірнім ізотопом родієм-106 у 10 тисяч разів менший, ніж 300 терабекерелів. Та все ж у разі такої аварії, за оцінками IRSN, поблизу неї люди можуть бути опромінені сильніше і їх потрібно захищати. Німецьке відомство з радіаційного захисту вважає, що з високою ймовірністю джерело викиду було розташоване на Південному Уралі. Близькі результати отримано також у результаті моделювання, виконаного РОДОС-центром Інституту проблем математичних машин і систем НАН України. «Джерело викиду, найімовірніше, містилося на території Уралу і прилеглих регіонів на півдні РФ».

 Держкорпорація «Росатом», пославшись на дані «Росгидромета», назвала такі твердження безпідставними. Аналогічну позицію виклав журналістам прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков. «Безумовно, ми мали контакти з усіма нашими відомствами, що мають стосунок до цієї сфери, — сказав він, — і від жодного відомства підтвердження досі не було».

 Утім, в Росії все ж непрямо визнали ймовірність аварії на її території. Той-таки «Росгидромет» повідомив, що за 50—70 кілометрів від Челябінська, на постах Аргаяш і Новогірний («Маяк» розташований від них за 8—15 кілометрів), з 26 вересня до 1 жовтня зафіксували екстремально високе забруднення рутенієм-106. Також високе забруднення «Росгидромет» виявив у Волгограді та Ростовській області (Морозовськ і Цимлянськ). Там фон був перевищений у 37—230 разів з 26 вересня по 1 жовтня. А це вже зовсім поряд з Україною. Проте, за даними Держатомрегулювання України, «на сьогодні системи радіаційного моніторингу Ru-106 в повітрі не фіксують».

 Цілком імовірно, що істину розкриває Надія Кутепова, яка очолювала раніше екологічну організацію «Планета надій» в Озерську, визнану в РФ іноземним агентом. Наразі еколог мешкає у Франції. На її думку, викид рутенію-106 міг статися на печі заскловування радіоактивних відходів. Це вона пояснює тим, що  «Маяк» уклав договір із підприємством-банкрутом, яке і кошти не повернуло, і піч не побудувало.  Завод її все ж таки ввів в експлуатацію. «У рекордні терміни, незрозуміло ким, незрозуміло на які кошти, незрозуміло яким чином її прийняли в експлуатацію», — пише Кутепова у «Фейсбуці».

Продовження теми:

Рутеній-106 над Європою. Знову «Маяк»

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: