Як повідомляє «Фінансовий клуб» у проекті «50 провідних банків України-2016», посилаючись на результати свого дослідження, ці сегменти з року в рік зростають і розвиваються, а банки вже навчилися аналізувати ризики цих видів бізнесу.
«84% кредитів юридичним особам ми видали саме аграріям. Середня сума кредиту — 570 тис. грн. Незважаючи на порівняно невелику середню суму кредиту, масштаби діяльності клієнтів серйозно різняться: від 300 га до 2000 га оброблюваних площ», — зазначив заступник голови правління «Мегабанку» Андрій Третяк.
Серед позичальників українських банків також багато виробників продуктів харчування і підприємств у сфері торгівлі.
«Половина наших клієнтів — підприємства у сфері торгівлі. Це може бути роздрібна чи оптова торгівля, експорт чи імпорт. Якщо підприємство не один рік працює на ринку, має гарну репутацію і позитивну кредитну історію, у нього чітко сегментована лінійка продукції, розвинена мережа дистрибуції, стабільні й надійні покупці, то ризики для банку мінімальні», — вважає заступник голови правління «Укрсиббанку» Костянтин Лежнін. За його словами, цього року банк розширить співпрацю з виробниками продуктів харчування, зокрема й за рахунок кредитування їхніх сільськогосподарських напрямів.
Щоб залучити клієнтів, банки намагаються зробити фінансування МСБ доступнішим і конкурентним за рахунок партнерських програм і пільгових умов видачі позик.
«Одна з основних проблем — вартість кредитування. Але її ми вирішуємо за рахунок партнерських програм і пільгових умов видачі позик. Ми розробили під проекти з міжнародними фінансовими організаціями (МФО) окрему лінійку кредитних продуктів», — розповідає голова правління «Укргазбанку» Кирило Шевченко.