Українські винахідники, чиї технології будуть впроваджені в реальному секторі економіки, зможуть отримувати за це більш ніж у десять разів більше коштів, аніж зараз. Відповідну постанову щодо змін у мінімальних ставках винагород було ухвалено урядом і опубліковано 16 грудня 2019 року, повідомляє www.kmu.gov.ua.
Тож відтепер автори технологій повинні отримувати не менше ніж 20% від тих коштів, які на впровадженні їхніх розробок заробляє установа (згідно з українським законодавством, державна установа є власником технологій, створених її працівниками за бюджетні кошти).
«Раніше мінімальний розмір такої винагороди був на рівні 0,5—3%. Водночас і так невеликі кошти мали ділитися між авторами технологій і фахівцями, які забезпечують їхнє впровадження, тобто трансфер технологій. У підсумку автор міг отримати за свій винахід до 1,5% від прибутку установи», — пояснила міністр освіти і науки Ганна НОВОСАД.
Вона зазначила, що ця ситуація не давала особливої мотивації науковцям докладати зусилля, щоб їхні розробки знаходили реальне застосування і приносили користь. «Зараз ми мінімальну ставку такої винагороди збільшили більш ніж у десять разів. Крім цього, авторам тепер не доводиться ділити ці кошти з тими, хто забезпечує впровадження технологій. Адже постановою для них передбачено окрему мінімальну ставку — 2% коштів від укладених договорів», — повідомила очільниця МОН.
За її словами, це дасть вченим додатковий стимул комунікувати з потенційними інвесторами і шукати можливості для впровадження технологій у реальному секторі економіки.
МОН зараз також готує на розгляд уряду проєкт закону, який має дати ще більше стимулів для розвитку трансферу технологій. Зокрема, планується запровадити закордонне патентування за кошти держбюджету, субсидії для створення високотехнологічних виробництв, покращити інформаційне забезпечення тощо.