Видобуток бурштину ведеться сьогодні в Україні у трьох секторах: державному, приватному та кримінальному. Причому перші два, схоже, неабияк відстають. Сьогодні у бурштинових областях є вже дев’ять підприємств, що законно отримали спеціальні дозволи на користування надрами. Але офіційні цифри видобутку бурштину просто нікчемні порівняно з даними чорного ринку. «За даними експертів, через нелегальний видобуток бурштину Україна недоотримує від 1,5 до 3 мільярдів гривень», — зазначають у Держгеонадрах.
Проте вчора парламент відхилив законопроект №1351-1, що передбачає спрощену процедуру спеціального дозволу на користування надрами. Як наголосила перший віце-спікер парламенту Ірина Геращенко, від проблеми видобутку бурштину безпосередньо залежать питання економічної безпеки держави. Вона зазначила, що українські компанії, які отримали ліцензії, щороку добувають близько 4 тонн бурштину, тоді як ті, хто займається видобутком бурштину незаконно і «кришують» видобуток бурштину у тіньовій сфері, щорік добувають 150—300 тонн.
Проте, на думку директора держкомпанії «Українські поліметали» Костянтина Лєснічего законопроект як слід не опрацьований. Зокрема, закон зобов’язав добувачів бурштину реалізовувати його впродовж одного місяця після отримання відповідного свідоцтва. На думку учасників легального ринку, це створює умови для штучного заниження вартості каменя, що перешкоджатиме появі старателів зі своїм товаром на легальних біржах. А джерело, близьке до Кабміну, повідомило «День», що буквально днями уряд оприлюднить постанову про рекультивацію земель, понівечених незаконним видобутком, що багато в чому зніме й інші проблеми, через які народні депутати відмовлялися голосувати за закон №1351-1.