Щороку в заповідних зонах країни лісники заготовляють понад 1 млн. м3 деревини з площі близько 44 тисяч га, повідомив директор Київського еколого-культурного центру Володимир БОРЕЙКО. Негативні рекорди зафіксовані і в лісових, і в степових областях, зокрема в Херсонській та Одеській.
Еколог зазначає, що порівняння зйомок із космосу дозволяє відстежувати динаміку лісозаготівлі та робити довгострокові прогнози. «Якщо теперішня динаміка зберігатиметься, то за 50—70 років у Карпатах лісу не буде взагалі. А особливо цінні праліси можуть зникнути вже за два-три роки», — акцентує Володимир Борейко. Така варварська вирубка має й інші серйозні наслідки: зміна структури екосистем та водного режиму річок, повені тощо.
На думку Борейка, ситуація має кілька причин. Перш за все, це — дії влади, яка деекологізувала профільне законодавство, а нині гальмує його реформування. Крім того, уряд додатковими формальностями ускладнив контроль за несанкціонованою вирубкою лісів та оперативну реакцію на неї. Багато нарікань у природоохоронних організацій викликає діяльність Державного агентства лісових ресурсів України та обласних управлінь лісового господарства. Також активісти незадоволені відсутністю незалежних експертів, які могли б консультувати та підтримувати їх.
«Лісова галузь науки була майже знищена ще за радянських часів. Тепер залишки наукового складу фінансуються державою, отже, ні про яку незалежну оцінку дій влади не йдеться», — каже Володимир Борейко. Кадрове поповнення — окрема болюча тема лісозаготівельної галузі. Директор КЕКЦ скептично ставиться до якості освіти у профільних закладах. Він вважає, що їхні випускники зорієнтовані на заробляння грошей та експлуатацію наявних ресурсів, а не на відновлення лісового господарства з використанням новітніх технологій.
Екологи з КЕКЦ вважають, що найдієвіший спосіб збереження українських лісів — радикальні реформи законодавства та органів управління лісовим господарством. А підкріпити це може введення довгострокового мораторію на вирубку будь-якої деревини, що дасть час на вирощування нових лісів.