Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чому знову горять чорнобильські ліси?

«Ситуація неприємна, але особливих небезпек немає», — експерт
13 серпня, 2015 - 11:39

Декілька діб рятувальники гасять пожежу на території комплексу лісового господарства «Чорнобильська пуща» у Зоні відчуження та обов’язкового відселення. Вранці 12 серпня боротьба з вогнем тривала, до цього долучили 164 особи та 46 одиниць техніки, два пожежні літаки та вертоліт.

Нагадаємо, пожежа виникла 8 серпня між колишніми селами Буда Варовичі та Ковшилівка, її територія — близько 60 гектарів окремими осередками. У Державній службі України з надзвичайних ситуацій не виключають підпал. «За результатами попередніх розвідок та зважаючи на специфічну форму розповсюдження пожежі, попередніми причинами загорання є підпал. Проте остаточну причину встановлять правоохоронні органи у ході слідства», — днями заявив заступник директора Департаменту реагування на надзвичайні ситуації ДСНС Петро Коротинський.

Ярослав МОВЧАН, завідувач лабораторії екобезпеки Національного авіаційного університету, голова Національного екологічного центру України:

— На території «Чорнобильської пущі» багато того, що горить. Також там є торфові місця і немає доріг. Тому, щоб загасити вогонь, треба багато пожежних машин, вертольотів чи літаків, щоб у них була вода і паливо. Власне, це є, але є декілька осередків пожежі, ситуація складна і гасіння трішки затягується. У ДСНС казали, що на місці пожежі знайшли смолоскипи — тобто, є підозра підпалу. Це схоже на правду, бо вогонь йде смугами і у різних місцях — таке враження, що працювала група людей, які одночасно щось запалювали.

З умовно хорошого — рятувальники зробили мінералізовану смугу довжиною майже 20 кілометрів. Це означає, що пожежа не вийде за її межі. Але на території, яку вона відсікла, треба гасити вогонь, або все згорить. Особливих небезпек немає, хоча ситуація, звичайно, неприємна. У повітря вилітає трохи радіонуклідів, сажі, різних газів, але вони не поширюються далеко. Ще високі температури ускладнюють ситуацію.

Наскільки знаю, це сорокова чи п’ятдесята пожежа у Зоні відчуження цього року. Але зараз горить вся Україна. Навколо щось палять: одні — стерню, інші — суху траву, треті — якісь придорожні смуги. Частина пожеж виникає через випадкові недопалки, чиєсь глупство. У будь-якому разі, упереджувати такі пожежі складно. Треба бути готовим до таких подій, попереджати людей, мати машини, техніку, системи моніторингу.

Пожежа у Зоні відчуження розгорілася порівняно далеко від населених пунктів, тому небезпека для людей мінімальна. Але наголошу ще раз: горить вся Україна. Днями на Одещині горіло 40 гектарів стерні — більше, ніж зараз у Зоні. Такого багато, і люди не завжди звертають увагу на ці випадки.

Марія ПРОКОПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: