72 роки тому відбулася депортація кримських татар. З приводу сумної річниці по всій Україні відбулася низка заходів і акцій. Співчуття висловили найвищі посадові особи держави, зокрема, Президент Петро Порошенко, голова РНБО Олександр Турчинов, спікер Верховної Ради Андрій Парубій та багато інших. Українське МЗС опублікувало відео, присвячене Дню пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, де в тому числі говориться: «18 травня 1944 року співробітники НКВС прийшли у кримськотатарські будинки та оголосили власникам, що через зраду вони були виселені з Криму».
У Євросоюзі прокоментували заборону окупантів в Криму вшановувати трагедію кримських татар: «Заборона мирного, незалежного публічного вшанування пам’яті історичної трагедії кримських татар є неприйнятною». Через цю заборону Меджліс радив мешканцям півострова помолитися біля пам’ятних місць за жертв депортації. Як повідомило видання Avdet, такі нетривалі акції відбулися в Судаку, Бахчисараї, селищі Буюк Онлар (Октябрське).
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»
Жертв депортації вшанувала і українська громадськість. Пам’ятні зібрання відбулися у Херсоні, Генічеську, Львові, Одесі, Харкові, Полтаві та інших містах. У столиці з ініціативи студентського парламенту КНУ ім. Т.Г. Шевченка та студентської ради кримських татар акція вшанування відбулась біля червоного корпусу за участі студентства та викладачів. «Це трагедія, яку ми не маємо права забувати. Враховуючи анексію Криму та страшенний тиск на кримських татар, вона набуває нового змісту, — зазначила голова студентського парламенту Тетяна ФЕДОРЧУК. — Ми хочемо досягти максимального розголосу, аби ті, хто не знали, почули, а ті, хто хочуть, щоб ми забули про депортацію татар, не змогли досягти своєї мети».
Відреагували на жалобну дату і користувачі соцмереж, чимало з яких цього дня встановили собі аватарки з датами «1944—2014». Минулого року 18 травня у соцмережах поширювали фразу «сьогодні ми всі кримські татари». Можна зрозуміти щирий порив цих людей, але, на наш погляд, солідарність із кримцями та осмислення трагедії має відбуватися в дещо іншій площині. Актуальним залишається допис головного редактора «Дня» Лариси Івшиної, зроблений рік тому на фейсбуці: «Газета «День» завжди, незважаючи на політичну кон’юнктуру, говорила про проблеми Криму і його народу. Про це — наш архів, наші книги, виставки в Сімферополі, Ялті, Севастополі ... І я б пропонувала 18-го вшановувати не лише день трагедіі, а й пам’ять великого українця Петра Григоренка, що в радянський час піднявся до висот людського Духу. Пожертвувавши особистим життям, кар’єрою.... він пішов у в’язницю, захищаючи права кримських татар... Він зробив свій вибір і захистив Честь українського народу... Пам’ятайте і кажіть: «Ми — як Петро Григоренко ...!» Це буде не вторинно, по-своєму і щиро. Але для цього — треба знати!..»