Серед десяти затверджених постанов — концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я та розвитку системи громадського здоров’я, постанова щодо утворення госпітальних округів, повідомляють на сайті Міністерства охорони здоров’я.
«Уряд нарешті закріпив нормативно-правовими актами декларації, які неодноразово робили у 2016 році щодо старту реформ у 2017-му, — стверджує Олександр Ябчанка, менеджер групи «Реформа системи охорони здоров’я» Реанімаційного пакета реформ. Наголошує, що ділиться особистою думкою. — Важлива концепція реформи фінансування системи охорони здоров’я. На відміну від утримання закладів, яке маємо зараз, уряд рухається до переходу на закупівлю медичних послуг у їхніх надавачів, умовно — медиків. Тобто є певний гарантований державою чіткий пакет медичних послуг, громадянин може вільно обрати лікаря. Держава має бути гарантом цих домовленостей. На первинній ланці медицини це виглядатиме так: громадянин обирає лікаря, якому довіряє, укладає з ним договір на рік, і кошти за обслуговування цього договору оплачує держава».
Концепція закріплює модель національного солідарного медичного страхування зі 100% покриттям громадян. Збори страхових внесків здійснюватимуться через загальну систему оподаткування і накопичуватимуться в державному бюджеті, інформує МОЗ. У 2017 році реформу мають впроваджувати у первинній ланці медицини, у 2018-му додасться вторинна, а у 2020-му реформа має охопити всі рівні надання медпослуг. За концепцією мають створити єдиний національний замовник, який і регулюватиме стосунки між лікарем та пацієнтом.
Уряд також ухвалив постанову, яка підсилює автономізацію медзакладів. Як повідомляють на сайті МОЗ, вона надає всім медичним закладам країни автономію фінансового планування вже з наступного року та по суті переводить медичні заклади на «глобальний бюджет». Кошториси складатимуться за спрощеною системою, яка містить два коди — поточні та капітальні видатки. Звітність по витратах подаватимуть за всіма кодами економічної класифікації. «Це допоможе закладам охорони здоров’я ефективніше використовувати обмежений бюджет», — коментує Олександр Ябчанка.
Напередодні засідання Кабміну, де розглядали реформаторські постанови, голова парламентського комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець написала у Facebook: «Ніяких матеріалів — нема.
Що будемо розглядати — дізнаємось завтра. Складно бути професійним у непрофесійних умовах».
«Концепція реформи фінансування системи охорони здоров’я довго була на публічному обговоренні, зокрема це відбувалось в межах РПР, — говорить Олександр Ябчанка. — Моя суб’єктивна думка — рівень публічності міністерства заслуговує високої оцінки. Відбувається формування державної політики через консультації зі стейкхолдерами. Зараз отримуємо доволі чіткий сигнал від прем’єр-міністра, що медичній реформі у 2017 році таки бути».