Житомирщина стала першим регіоном, який розпочинає впровадження Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017—2026 роки, яка була схвалена урядом нинішнього року. Саме для того, щоб розповісти, в чому сенс цієї реформи, як вона відбуватиметься не тільки в Житомирській області, а й по всій Україні, був організований семінар-тренінг для директорів інтернатних закладів, дитячих будинків-інтернатів, центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, представників РДА, міських рад, ОТГ області.
Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба сказав, що реформа має на меті вчасно виявляти проблеми сімей з дітьми і допомагати в їхньому розв’язанні. А запорукою успіху реформи має стати розвиток послуг підтримки сімей із дітьми на рівні громад. В Україні в інтернатах зараз перебуває 1,5% дітей країни. Згідно з Національною стратегією, вже 2026 року дітей в інституціях має бути менш ніж 0,5%. Ті, що з різних причин усе ж залишатимуться в інституціях, а не в сім’ях, мешкатимуть у невеликих закладах з умовами, максимально наближеними до сімейних.
Як зазначив міністр соціальної політики України Андрій Рева, успішність реформи залежить від комплексу інтегрованих послуг на місцевому рівні, які не дозволять вилучення дітей із родини. Виконання заходів із реалізації першого етапу реформи до 2019 року дасть можливість розробити й ухвалити нормативно-правові акти, організувати методичне забезпечення, проаналізувати існуючу мережу закладів, оцінити забезпечення прав дітей у кожному регіоні та затвердити регіональні плани реформування інтернатів. На цьому етапі важливо сформувати й навчити регіональні команди, розробити навчальні програми для підготовки, перепідготовки фахівців, розробити критерії моніторингу процесу реформування системи, залучити інвестиції для впровадження реформи.
Голова Житомирської облдержадміністрації Ігор Гундич зазначив, що майже 2500 дітей, а це 1,8% від загальної кількості, перебувають у 17 інтернатних установах області. Житомирщина першою в Україні реалізовує пілотний проект з реформування інтернатів на сучасніші й комфортні форми виховання дітей — за досвідом Великобританії.
Жоден інтернат, хоч яким би гарним він був, ніколи не замінить дитині сім’ю, говорить очільниця Фундації Lumos в Європі Ірина Маланчук. Тому Lumos надає підтримку урядам по всьому світу з трансформації системи догляду за дітьми. Технічну, експертну та методичну допомогу надасть Фундація й у реалізації пілотного проекту на Житомирщині.