Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Для вчасного прогнозування повеней

На річках Карпат коштом ЄС збудували два десятки гідропостів
1 листопада, 2016 - 11:46
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

У Чернівецькій області завершується спільний з Румунією та Молдовою транскордонний проект прогнозування повеней на гірських річках, які протікають територією трьох сусідніх держав.

«Під час його реалізації на гірських річках Прут і Сірет з українського боку збудували 24 пости гідрологічних спостережень та опадоміри в їхніх верхів’ях. Уже з нового року вони в автоматичному режимі щогодини надсилатимуть інформацію про кількість опадів та рівні води до центрального пункту управління системою. Завдяки спеціальним програмам це дасть змогу моделювати розвиток гідрологічної ситуації, зокрема визначати район імовірного затоплення і завчасно, за добу-дві, вжити відповідних заходів: укріпити береги й дамби або одразу евакуювати людей, адже одночасно інформація он-лайн надходитиме не лише до басейнового управління водних ресурсів та синоптиків, а й ДСНС області», — каже начальник Дністровсько-Прутського БУВР Ян ДЗЮБА.

За його словами, буковинська система прогнозування стане складовою відповідної системи ЄС «Східний потік» і буде найсучаснішою в Україні. Зараз вона працює в тестовому режимі і проходить верифікацію. «Оскільки через стрибки курсу валют — а фінансував проект Європейський Союз — вдалося трохи зекономити, у разі погодження нашої пропозиції, за ці кошти маємо намір додатково збудувати також шість гідропостів, які ще більше розширять можливості системи. Цілком встигаємо їх збудувати до кінця року, тим паче, що попередня згода на роботу вже є», — додає Я. Дзюба.

«Нова система повністю змінить всю процедуру прогнозування паводків. Завдяки опадомірам та гідропостам у верхів’ях, засобам обліку обсягу проходження води руслом прогноз буде значно точнішим і вчасним. Це дуже важливо, оскільки за кілька років розпочнеться черговий період підвищеної водності з властивими для нього катастрофічними повенями», — каже начальник Чернівецького гідрометеоцентру Тетяна НЕГАДАЙЛОВА.

Анна ГАРГАЛЯ, Чернівці
Газета: 
Рубрика: