«Ми всі знаємо, що ситуація з ефективним контролем змінилася. Якщо на початку агресії там були, по суті, бандформування, які хаотичним чином підпорядковувалися кураторам у Росії, то із 2015 року РФ структурувала свій контроль», — заявив заступник міністра юстиції Іван ЛІЩИНА (eurointegration.com.ua).
За його словами, на окупованих територіях Луганської та Донецької областей діють два армійських корпуси з більш-менш встановленою ієрархією, з єдиним штабом у місті Новочеркаськ.
«Ми вже повідомляли про це у Страсбург, але «аби як», без детальних підтверджень. А зараз ми отримали докази цього і вже невдовзі подамо до Європейського суду з прав людини більш-менш ґрунтовну інформацію про те, хто керував військовими із Росії — з реальними прізвищами, даними прикриття, документами, перехопленнями тощо», — зазначив заступник міністра.
Ліщина визнав, що суд потребуватиме додаткового часу, щоб ознайомитися з новими доказами, проте це навряд чи занадто затягне розгляд скарги. «Я не думаю, що нашу скаргу по Донбасу розглянуть дуже швидко — скоріше, можна розраховувати на слухання 2020 року», — додав він.
Також Ліщина повідомив, що слухання у справі «Україна проти Росії» щодо Криму у Страсбурзі має відбутися 27 лютого. За його словами, Україна в цій справі надала ЄСПЛ детальні свідчення очевидців окупації, а також фото— й відеоматеріали, які також підтверджені свідченнями.
«Подання 2017 року формували як для арбітражу, де представлення відео — цього ще не досить. Ми шукали, хто його знімав, шукали людей, які були в кадрі, і від кожного вимагали нотаріально завірене свідчення про те, як це відбувалося. При цьому більшість цих відеороликів справді є на Youtube, і лише невелика частина — досі невідомі відео», — сказав Ліщина.
Та сама ситуація, за його словами, з наданими фото. Україна також передала до суду досить багато знімків, які ніхто не бачив, з нотаріальним описом від автора, що відбувається на кожному з них.