Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Долар росте. Поки що

Продовження карантину змусить громадян продавати готівкову валюту, а не купувати її
18 березня, 2020 - 19:11
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

В Україні гривня продовжує стрімко знецінюватися на тлі падіння світових ринків та паніки, викликаної пандемією вірусу Covid-19. За два тижні курс обвалився з 24,5 до 27,1 гривні за долар.

В НБУ заявили, що головною причиною девальвації гривні в останні два тижні є панічні настрої, викликані пандемією та світовою економічною кризою, що насувається.

Запровадження карантину в країні та обмеження пересувань уповільнить розповсюдження хвороби. Проте знизить доходи держави, які у першому кварталі і так були на 20% меншими, ніж планувалося.

Експерти кажуть, що саме це стало головним чинником зростання курсу долара на міжбанку, до якого пізніше додався ажіотажний попит на готівкову валюту.

Джерела «Дня» повідомляють, що на нараді з Президентом керівництво Національного Банку заявило, що продовжуватиме активну пристуність регулятора на міжбанківському валютному ринку з метою помякшення різких валютних коливань, оскільки має необхідні для цього кошти та інструменти. Володимиру Зеленському ідея проїдання золотовалютних резервів  не сподобалася. Він доручив уряду звернутися до МВФ з проханням надати підтримку Україні для подолання наслідків економічної кризи викликаної пандемією. 

Наразі НБУ не планує запроваджувати жодних валютних обмежень, оскільки на них негативно відреагують фізичні та юридичні особи.

За останні 5 робочих днів загальний попит навалюту склав 2,1 мільярда доларів, з яких:

•  громадяни придбали 300 мільйонів доларів,

•  нерезиденти — 8 мільйонів доларів,

•  українські компанії — майже 1,8 мільярда доларів.

Для підтримки курсу гривні НБУ за два тижні продав на аукціонах 1,3 мільярда доларів.

Експерти стверджують, що коли експортери зрозуміють, що курс сягнув максимуму, то активізують продаж валюти і гривня почне зміцнюватися. Збільшення пропозицій готівкової валюти у банках знизить спекулятивний попит з боку населення. Крім того, запровадження карантину зменшить споживання імпортних продуктів та попит на валюту, а продовження карантину змусить громадян продавати готівкову валюту, а не купувати її.

Крім того у вівторок на аукціоні Мінфін продав 10-місячні ОВДП під 3,5% річних на суму 71,6 млн $ залучивши до бюджету 1,899 млрд грн. Це підтверджує можливість залучення ресурсів на світовому ринку, оскільки зниження ФРС США ставок до 0,25% змусить інвесторів шукати активи для розміщення коштів під вищі відсотки, хоча й з більшими ризиками.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: