Упродовж тижня, з 3 по 8 липня, на базі табору «Подільський Артек» старшокласники, студенти, аспіранти, молоді вчителі досліджуватимуть радянську спадщину задля переосмислення і розуміння власної ідентичності. У програмі — лекції та майстер-класи від істориків та етнологів Ірини Батирєвої, Наталки Жмуд, Володимира Войнаровського, Ольги Коляструк та інших. Також заплановано проведення історичного квесту і прем’єра вистави документального театру. Організатором історичної школи виступила громадська організація «Подільська спадщина». Її керівник Павло КРАВЧЕНКО каже, що головна мета проекту — це переосмислення культурної пам’яті українців на пострадянському просторі.
«Усе, що було добре в Радянському Союзі, робилося не завдяки режиму, а всупереч йому. Наше завдання — навчити учасників літньої історичної школи «Долаючи радянське» зрозуміти той час, навчити їх аналізувати, щоб можна було знайти можливість відірватися від «совєтів». Адже досі чимало людей продовжують жити в радянському, жаліючись на наші негаразди. Більше того, ми самі, свідомо чи несвідомо, підтримуємо радянське в нашому суспільстві, — говорить Павло Кравченко. — Наші завдання будуть такі — обговорити тоталітаризм в Україні, його специфічні риси. Більшість зводить цю тему до репресій, але що їх зумовило, хто за ними стоїть? За період 1937—1938 років за офіційними даними розстріляли 740 тисяч осіб. Хто були ці люди, через що вони загинули? Звідси виходить робота з документами, з архівними джерелами, карними справами. Ми будемо вчити молодь розуміти історію на конкретних прикладах, бо, навчившись думати і співставляти, залишать радянське у минулому».
Літня школа розрахована на 28 учасників, з якими працюватимуть сім тренерів. Проект фінансується за рахунок обласного бюджету. На сьогодні заявки вже подали 27 осіб із різних районів Вінниччини. Реєстрація триватиме до 17 червня. Як каже Павло Кравченко, це не мають бути випадкові діти чи молоді люди, а тільки вмотивовані, які знають, задля чого хочуть вчитися. Кілька місць організатори планують залишити для старшокласників із прифронтового Маріуполя, які надіслали колективне звернення щодо участі у проекті до організаторів.