Технологія ремонту доріг із використанням металургійних шлаків для України є експериментальною. І цей експеримент проведуть саме у Дніпропетровській області. Хоча вже зараз у невеликій кількості шлаки використовують під час капітального ремонту Решетилівської траси, що з’єднує Дніпро з Києвом.
За відгуками експертів, використання шлаків у шляховому будівництві жодним чином не знижує якості доріг. Ба більше, є ймовірність, що після такого ремонту збільшиться термін їх експлуатації. Замість десяти років траса, відремонтована з використанням шлаків, зможе обходитися без капітального ремонту п’ятнадцять років. Технологію і експертизу застосування металургійних шлаків у шляховому будівництві нещодавно затвердив Державний дорожній науково-дослідний інститут ім. Н.Шульгіна.
Наразі на Дніпропетровщині готуються до будівельних робіт і планують відремонтувати із застосуванням шлаків перші сім кілометрів траси національного значення Кривий Ріг — Нікополь. Роботи планують розпочати в березні 2021 року, а через три-чотири місяці закінчити. Основним постачальником шлаків для ремонту дороги буде металургійний комбінат «АрселорМіттал Кривий Ріг». На ремонт 7-кілометрової ділянки піде приблизно 35 тисяч тонн шлаків. За словами голови Дніпропетровської ОДА Олександра Бондаренка, сьогодні приблизно 4 тисячі кілометрів доріг в області потребують ремонту. На його думку, якщо використовувати промислові відходи, то можна звільнити землі, які зайнято відвалами гірських і металургійних підприємств. Це дасть змогу значно знизити екологічне навантаження в регіоні. Якщо за новою технологією з використанням шлаків побудувати хоча б 1 тис. км доріг, то вдасться утилізувати приблизно 5 тисяч тонн шлаків.
Для будівельно-ремонтних робіт годяться далеко не всі шлаки — тільки з певною щільністю і вологістю. Окрім того, у так званому «дорожному сендвічі» за новою технологією можна буде використовувати до 70% шлаків в основному конструктиві. Екологи сподіваються, що застосування шлаків у шляховому будівництві допоможе розв’язати одразу кілька проблем. Наприклад, проблему із запиленням повітря, оскільки пил із відвалів розноситься вітром, потрапляє в атмосферу і їх доводиться поливати спеціальною рідиною. Окрім того, шкідливі речовини з відвалів потрапляють до ґрунтових вод та річок, а ґрунт під відвалами не завжди придатний до використання. І все ж фахівці вважають, що звільнені від відвалів земельні ділянки можна буде використовувати з іншою метою.
Шлаків на Дніпропетровщині накопичилося чимало, і їх цілком достатньо для будівництва кількох тисяч кілометрів доріг. Однак економічно доцільно везти їх тільки на відносно невеликі відстані — до 40-50 км. Саме тому вирішили випробувати цей метод ремонту на трасі Кривий Ріг — Нікополь. Адже за п’ять кілометрах від того місця, де розпочнеться ремонт дороги з використанням шлаків, розташований один із таких відвалів. За попередніми підрахунками, витрати на капітальний ремонт дороги з використанням шлаків, як і за звичайного ремонту, становлять до 30 млн грн. на один км.
«Для нас зараз цей проєкт є експериментальним не лише щодо технології, а й щодо фінансування. Тільки після закінчення ремонту буде зрозумілий економічний ефект. Якщо виявиться, що вартість ремонту буде тією ж, що і без використання шлаків, або меншою, звісно, продовжуватимемо цей проєкт. Тим паче, що велика кількість відвалів міститься неподалік кордону з Миколаївською та Кіровоградською областями. А отже, ми зможемо ділитися цим «будівельним матеріалом» із сусідами. Однак основне завдання цього проєкту — разв’язати передусім екологічну проблему. Якби шлаки можна було використовувати на інших будівельних об’єктах, це ще більше розвантажило б відвали гірничо-металургійних підприємств», — зазначає голова Дніпропетровської області.