Нові кадрові рішення у Міністерстві охорони здоров’я викликали неоднозначну оцінку в експертному середовищі. Про призначення головою Державного експертного центру Івана Бавикіна громадськість дізналась минулої п’ятниці, за кілька днів з’явилась офіційна заява «Центру протидії корупції» та БФ «Пацієнти України»: людина, яка була помічником нардепа Гліба Загорія (власника фармзаводу «Дарниця»), не зможе чесно та об’єктивно працювати на цій посаді. Обидві організації вбачали у такому рішенні МОЗ монополізацію фармринку та блокування передачі тендерної гри у руки іноземних експертів.
До речі, на початку серпня міністерство успішно звітувало, що нарешті цей процес зрушив з мертвої точки, закупівлі за сімома державними програмами тепер у руках міжнародників. Однак досі не озвучені цифри: скільки ж і чого саме потребує Україна, а без цього іноземні компанії не можуть рухатись далі. Страждають від цього знову ні в чому не винні хворі. Чомусь їхні інтереси і досі не на першому місці для чиновників.
Експерти побоюються, що у Державному експертному центрі, що готує висновки, який препарат можна пускати на ринок, будуть керуватись інтересами вибіркових компаній. І невідомо, якими будуть висновки ДЕЦ саме по міжнародних закупівлях. Тепер кандидатуру Івана Бавикіна (як наголошує прес-служба міністерства, його обрали шляхом відкритого конкурсу) має затвердити голова КМДА Віталій Кличко. Однак громадські експерти готують звернення до мера столиці, щоби не підтримував таке призначення, натомість міністерство провело конкурси заново, але з більш достойними кандидатами.
«Я не вірю, що в Україні немає іншого професіонала, не пов’язаного з фармацевтичними лобістами і фармацевтичними гігантами, — прокоментувала член правління «Центру протидії корупції» Олександра Устінова. — Це людина старої команди, Бавикін працював у Держлікслужбі за Януковича. Зараз ми бачимо, як власник «Дарниці» розставляє потрібних його бізнесу людей у Міністерстві охорони здоров’я. А фармринок — це така річ, де не можна запускати ручного регулювання. Бо це величезні гроші, навіть на препаратах, які коштують копійки».
У міністерстві критику громади не коментують, переконують, що від обраних напрямів реформ не відступають. Як зазначила перший заступник міністра Олександра Павленко, «фармацевтичний ринок має розуміти, що концепція МОЗ не змінилася». Хотілось би уточнити, яка саме: потурання великому бізнесу та нехтування інтересами пацієнтів?