Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

I раритет, і речовий доказ

До державного музейного фонду України повернувся унікальний бронзовий лутерій V століття до нашої ери, який було викрадено 2010 року
5 червня, 2015 - 11:13
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

Експонат учора представили у Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків у Києві. Коштовну посудину для омивання злодії винесли з експозиції Археологічного музею Переяслава-Хмельницького. Правоохоронці порушили кримінальну справу, але слідство не дало результатів. Та навесні цього року за допомогою благодійного «Фонду Олександра Фельдмана» лутерій знайшли і передали державі.

Слідство щодо викрадення експонату триває, і посудина є речовим доказом. «Подробиць детективного характеру не розголошуватимемо. Але завжди повернення культурних цінностей вимагає юридичних, фінансових і людських ресурсів, — каже директор «Фонду Олександра Фельдмана» Максим Водка. — Щастя, що предмет не покинув територію України. Зазвичай, наш фонд допомагає повертати предмети, які зникли під час Першої чи Другої світових війн. Тут нестандартна історія. Головне, що артефакт повернувся, і люди його побачили».

Лутерій входить до комплексу античних бронзових посудин, які знайшли у селі Піщане Черкаської області на початку 1960-х років. Тільки лутерій, який знайшли першим, зберігався у Переяславі-Хмельницькому. Усі інші вироби з бронзи — 14 експонатів — нині зберігаються у Національному музеї історії України. Комплекс посудин є унікальним, його показували на виставках за кордоном, зокрема, у Сполучених Штатах Америки. 

Крадії пошкодили раритет. Лутерій «загубив» одну з ніжок у вигляді лев’ячої лапи і тепер падає без якоїсь підпорки. «Знаю колекцію бронзових посудин, до якої належить лутерій, але ледь впізнав експонат. Колекція унікальна тим, що експонати вкрито тонкою плівкою чорно-оливкової патини. Була абразивна чистка лутерію, тому тепер зовнішньо він відрізняється від решти речей з колекції, — каже співробітник Національного науково-дослідного реставраційного центру України Віктор Голуб. — Таке відчуття, що раритет потрапив до варварів. На поверхні — продукти корозії, є спроби паяння оловом».

Подальша доля лутерію невідома. Музей Ханенків допоміг у проведенні експертизи, під час якої артефакт ідентифікували, і дав рекомендації щодо збереження посудини. Представники Міністерства культури України і музейники сподіваються, що реставрацію експонату дозволять проводити паралельно зі слідством. «Є домовленості щодо реставрації з Національним науково-дослідним реставраційним центром України, — ділиться начальник управління музейної справи та культурних цінностей Міністерства культури України Василь Рожко. — Окремо вирішимо, де зберігати артефакт. Лутерій належить Археологічному музею Переяслава-Хмельницького, також він є частиною скарбу, що зберігається у Національному музеї історії. Ми маємо вжити заходів, щоб викрадення не повторилося».

Марія ПРОКОПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: