Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Iдіть до лікарів!»

МОЗ закликає українців користуватися програмою «Доступні ліки»
5 квітня, 2017 - 11:45
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

1 квітня в Україні стартувала ця урядова програма забезпечення громадян доступними ліками. Міністерство охорони здоров’я очікує, що наслідком її реалізації стане зниження кількості інфарктів та інсультів серед українців і загалом зниження смертності та підвищення тривалості життя. Програма передбачає придбання ліків для лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету другого типу. Ініціатива більш, ніж актуальна: згідно з дослідженнями, 43% українців, щоб отримати кошти на лікування, позичають їх або продають майно, 50% — відмовляються від нього, 69% займаються самолікуванням. Програма всеукраїнська і розрахована на тривалий термін.

«Як громадяни можуть отримати безкоштовні ліки або ліки з невеликою доплатою? Насамперед, слід іти до лікаря і отримати рецепт. Він буде виписаний не за торгівельними назвами препаратів, а за міжнародною непатентованою назвою. Бо дотепер реімбурсація була за торгівельною назвою, і на це ішло дуже багато коштів. А варіант міжнародної непатентованої назви дозволяє закуповувати ліки за зниженими цінами. Згодом таким чином ми зможемо включати до програми й інші ліки. З рецептом людині слід іти до аптеки, включеної до програми. Перелік ліків можна знайти на сайті МОЗ, вони повинні мати спеціальну наліпку (блакитно-жовта, овальна, з написом «Доступні ліки». — Авт.), — розповідає Уляна СУПРУН, виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я. — Багато людей сумнівалися, що у нас вийде. Але внаслідок копіткої праці старт відбувся. Ми довели виробникам, що ціни, які ми вимагаємо, — такі самі, як за програмами реімбурсації в інших країнах».

На сьогодні в програмі «Доступні ліки» працюють 18 виробників з Європейського Союзу, 15 — із України, по одному — з Ізраїлю та Індії (загалом 157 ліків-учасників). Також наразі 1400 аптек у процесі підписання відповідної угоди з місцевою владою. Представники МОЗ сподіваються, що ці показники зростатимуть.

За словами заступника міністра охорони здоров’я Романа ІЛИКА, «Доступні ліки» є частиною загальнонаціональної політики забезпечення доступу українців до ліків. На затвердження в Кабінеті Міністрів чекає новий документ МОЗ про забезпечення населення ліками на період до 2025 року.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: