Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iнвестиції в золоте «теля»

Американська компанія планує вкласти $100 мільйонів і в 4 рази підвищити обсяг видобутку золотоносної породи
8 серпня, 2017 - 12:26
ФОТО ECONOMICS.UNIAN.NET

У Закарпатській області розташоване єдине в країні Мужіївське золотоносне родовище. Вважається, що  його розвідані запаси містять 55 тонн золота і мільйон тонн цинку та свинцю. На території родовища розташоване сховище відпрацьованої породи. У його відвалах не менш як тонна вже видобутого золота і 4,5 тонни срібла. У грошовому вираженні це десятки мільйонів доларів. Стара інфраструктура родовища обмежувала можливості копальні, а тому обсяг отриманої породи не перевищував 120 тисяч тонн на рік.

Інвестор, а це компанія Avellana Gold, зареєстрована в Нью-Йорку, планує вдосконалити технологію, долучивши до розробки одночасно і золоті, і золото-поліметалеві руди, використовувати сучасне обладнання, а річний обсяг видобутку поліметалевих руд підвищити до 500 тисяч тонн. Ліцензією на Мужіївське золоторудне родовище раніше мала «Карпатська рудна компанія» (КРК), але 2014 року вона перереєструвалася і стала приватним акціонерним товариством. Новим власником, згідно з реєстром, з 2016 року є зазначена вище «Авеллана Голд ЛТД». Головою компанії-інвестора є Брайан Саваж — голова ради директорів Pioneer Management LLC. Українське представництво компанії очолює Микола Гожик. У нього чималий досвід роботи — був головним інженером ТОВ «Закарпатполіметали».

За коментарем «День» звернувся до Інституту геологічних наук НАНУ. Директор інституту Петро Гожик не став приховувати, що Микола Гожик — його брат, який свого часу відкривав і захищав обсяг наявних запасів цього родовища... Спочатку Петро Феодосійович відповідав на запитання «Дня» якось неохоче — все ж таки йшлося про родича, але потім розговорився. «Погано в цій історії лише одне: теля ще не народилося, а ми вже з ножем стоїмо, хочемо великого ефекту, — сказав академік. — Він буде однозначний. Навіть і наші технології давали змогу отримувати в Мужієві золото і віддавати його до державної скарбниці. А нові забезпечать і прибуток, і надходження до скарбниці. Важливо, що інвестора підтримує губернатор Закарпаття Геннадій Москаль. Для регіону, де 50% безробітних, реальний інвестор буде дуже важливим і потрібним».

«Інвестиції — це нові робочі місця. Американська корпорація збитково не працюватиме. А доходи ділитимуться відповідно до українського закону про розподіл прибутку. Тут ніхто нікого обдурити не зможе. До Москаля вже до цього приходили дві компанії, що претендували на Мужіїв, — згадує директор, — а він їх чітко запитував: а гроші у вас є? У відповідь починали крутити... Тоді не морочте мені голову — переривав розмову губернатор. А тут гроші точно є, перевірено. Люди отримуватимуть зарплату, а бюджет — відрахування».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: