Про це розповіли на прес-брифінгу співробітники Національного заповідника «Софія Київська». Реставрація відбудеться на грантові кошти, отримані від кіпрського благодійного фонду A.G. Leventis Foundation. Вона є плановою, а не аварійною, та відбуватиметься в межах програми розвитку заповідника, затвердженої Міністерством культури. Подібні роботи проводилися тут останній раз тридцять років тому, а до того у 30-х, та 50-х роках ХХ ст. Як зазначила генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля КУКОВАЛЬСЬКА, основні види робіт вони могли б здійснити самі, завдяки наявності науково-реставраційної майстерні, але, на жаль, не вистачало коштів на встановлення необхідних риштувань.
Директор цього фонду Чараламбос БАКІРТЦІС приїжджав до заповідника минулого року, а вже 2018-го рада директорів фонду підтвердила надання 15000 євро для здійснення інспектування і реставрації мозаїки, фресок й олійного живопису в південному крилі трансепту собору Святої Софії Київської.
«Конкретний об’єм робіт — приблизно 150 квадратних метрів, з них: 43 м2 мозаїки, 44 м2 фресок, а також 61 м2 олійного живопису. Мова їде про зображення Богоматері з композиції Благовіщення у синій одежі, 40 медальйонів із зображенням Севастійських мучеників, розміщених на чотирьох арках під куполом, по десять на кожній. Ще пандативи з зображенням чотирьох євангелістів. У двох із них збереглися зображення в мозаїці, які будуть відремонтовані, друга пара — домальовані олійною фарбою та були реставровані 2013 року», — уточнив «Дню» головний майстер реставрації пам’яток Анатолій ОСТАПЧУК.
Робота відбуватиметься в три етапи. Перед кожним із них буде надана нова, третя частина з виділеної фондом суми. Для робіт вже надіслано перший транш 5000 євро для проведення аналізу стану пам’яток та початку робіт. Крім того, директор фонду хоче приїхати після закінчення першого етапу та подивитися на результат. Чараламбос Бакіртціс також надіслав лист-звернення, в якому зазначив, що ці пам’ятки: «...є видатними зразками візантійського та українського мистецтва, що належать до європейської та світової спадщини».
Гроші підуть лише на матеріали та встановлення риштувань, основну роботу бере на себе згадана майстерня заповідника. Планується, що роботи триватимуть півроку, під час цього собор продовжуватиме працювати.
Пані Куковальська додає, що на майбутнє заплановано ще багато робіт — це актуальні для заповідника проблеми енергопостачання та теплозабезпечення.