Колекція Дніпровського історичного музею ім. Д.Яворницького збагатилася новим цінним експонатом. Із села Кохівка Павлоградського району до музею доправлено кам’яного половецького ідола тисячолітньої давнини. Про те, що стародавній артефакт лежить серед чагарників на околиці села, музейних працівників повідомив місцевий мешканець.
Для транспортування статуї до обласного центру була потрібна певна сума, яку всього лише за добу вдалося зібрати спільними зусиллями містян, небайдужих до історичної спадщини України. Оголошення про це музей розмістив у соціальних мережах. На заклик музейників відгукнулися мешканці міста та області, а також журналісти.
Доправлення ідола до Дніпра не обійшлося без пригод. Історики несподівано зіткнулися з активним опором сільської громади. По дорозі машину зупинили представники місцевої влади і попросили надати документи на історичну знахідку. Виявилось, що сільське керівництво саме не проти створити краєзнавчий музей. Ситуацію вдалося владнати після дзвінка до директора обласного центру охорони історико-культурних цінностей та отримання факсом офіційного листа від історичного музею про гарантії зберігання половецької баби. Лише після цього селяни відпустили історичну пам’ятку до Дніпра.
Як розповідають працівники музею, стародавня кам’яна статуя в досить поганому стані, оскільки вона приблизно чверть століття пролежала в несприятливих умовах — в сирих чагарниках, які проросли крізь стародавню статую. Тому тепер «кохівский ідол» потребуватиме невідкладних реставраційних робіт або хоча б консервації. «Сама статуя є класичним зразком половецької кам’яної пластики XI—XIII століть нашої ери. Це зображення воїна в сидячому положенні з чашею в руках, на його спині зображення зачіски — довге волосся, заплетене в коси. На жаль, статуя без голови», — розповіли подробиці в ДНІМ. Адміністрація музею висловила вдячність за активну участь у справі порятунку історичної пам’ятки справжнім патріотам міста і країни.