Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«КОРОНА...» – у списку 11-ти «найкращих книг України»

Держкомтелерадіо назвав переможців цьогорічного конкурсу. Нагородження відбудеться 14 грудня в рамках VIII Київської міжнародної книжкової виставки
13 грудня, 2017 - 19:10
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Цього року у всеукраїнському конкурсі «Краща книга України», заснованому Держкомтелерадіо, взяли участь 23 видавництва з усіх регіонів України. Журі конкурсу розглянуло 60 видань різної тематики та визначило переможців у десяти номінаціях, ідеться в повідомленні на сайті Держкомтелерадіо comin.kmu.gov.ua. Гран-прі одержало видавництво «Ярославів Вал» за книжку Сергія Козака «Раритети української діаспори (у 4-х томах)». Також серед переможців: видавництво «Балтія-Друк» — за книжку Людмили Герус «Українська народна іграшка», видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля» — за книжку «Троща» Василя Шкляра, видавництво «Либідь» — за книжку Мойсея Фішбейна «Пророк. Поезія. Переклади», видавництво «Букрек» — за книжку Галини Дацюк «Янголи Небесної чоти» та інші.

«Звичайно, амбіції видавця тішить така відзнака. Проте розумію, що видавництво тут найменшою мірою має тішитись, бо це таки робота автора. Я радий за Сергія Козака, мого доброго приятеля, який перебуває у полі мого зору десь 30 років, — говорить відомий літературознавець, письменник, директор видавництва «Ярославів Вал» Михайло СЛАБОШПИЦЬКИЙ, приймаючи вітання з Гран-прі за книжку «Раритети української діаспори». — Знаю його ще з часів, коли він після факультету журналістики потрапив у «Літературну Україну» і робив перші кроки, я бачив його роботу в Америці, коли він редагував «Українські вісті»... Знаю його як, мабуть, найбільшого знавця, перепрошую за тавтологію, української діаспори через пресу. Сергій Козак написав історію «Українських вістей» — багрянівської газети, яка була спочатку органом УРДП. Одна з найрозумніших газет української діаспори. А вже повернувшись в Україну, він років десять складав бібліографію періодичних видань української діаспори: чи то альманахи «МУРу», який в таборах ДіПі виходив, чи «Літаври», пов’язані з Оленою Телігою, всі-всі видання, які виходили в Торонто... Оці чотири томи — це підсумок роботи. Це неоціненний чотиритомник для дослідників історії української діаспори, історії української літератури поза межами України, мистецтва, громадських рухів, партійного життя».

ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

У номінації «З глибини знань» на конкурсі кращим названо видавництво ТОВ «Українська прес-група» — за книжку за редакцією Лариси Івшиної «Корона, або Спадщина Королівства Руського». До слова, це визнання тільки підтверджує той великий читацький попит, який здобула історична новинка «Дня», — уже другий наклад видання добігає кінця. Нагадаємо, в попередні роки на конкурсі Держкомтелерадіо кращими були названі й інші видання Бібліотеки нашої газети, зокрема «Україна Incognita. TOP 25», «Сила м’якого знака» та «Повернення в Царгород».

Михайло Слабошпицький також привітав «День» з успіхом «Корони». Михайло Федотович знайомий з усіма відзначеними цьогоріч книгами і зауважує, що солідаризується з вибором журі.

«Я шукаю нагоду, щоб нарешті зробити радіопередачу про дивовижну книжку «Корона, або Спадщина Королівства Руського». Це може бути поворотний момент у мисленні української інтелігенції, — говорить Михайло Слабошпицький. — В той час, коли на політичному олімпі іде війна за владу, потрібен якийсь арбітр нагорі, скажімо, монарх. Той, хто не може бути зміщений і є моральним авторитетом, верховний арбітром. І це влада, яка переходить спадково. Українська спроба цього була. Чудово, що «День» оголосив наступний рік роком Скоропадського. Це продовження лінії «Корони». Книжки, якій просто немає ціни. Здавалося б, вона має дуже серйозне суто пізнавальне значення, адже містить, зокрема, і величезний обсяг цікавої інформації про різні монархічні династії. Але також у нашому контексті книга звучить занадто актуально. Навіть не хотілося б, щоб вона була такою актуальною. В час морального релятивізму, неповаги до будь-якої влади. Я певен, що якби Ісус Христос завтра був президентом, то були б заколоти і проти нього. А коли влада недосконала, немає правил гри, суспільство уже просто ноги витирає об владу, як і влада об суспільство. Тому, може, це справді поверне українців обличчям до того, що пройшли різні народи світу. Дехто навіть повернув інститут монархії. Тому я, звичайно, за «Корону».

Ті ж, хто ще не має власного примірника, мають чудову нагоду його придбати (інтернет-магазин «Дня»: https://day.kyiv.ua/uk/library). До того ж, сьогодні розпочинає роботу VIII Київська міжнародна книжкова виставка, в межах якої і будуть нагороджені переможці зазначеного конкурсу. Усі бестселери «Дня» шукайте на стенді №88-В. Важливо! Протягом роботи книжкової виставки маєте останню можливість передплатити газету «День» на наступний рік за пільговою редакційною ціною!

«ЗА ЦІЄЮ КНИГОЮ ПОВИННА ВЧИТИСЯ Й ВИХОВУВАТИСЯ МОЛОДЬ»

Ганна МАРЧАК, бібліотекар Локачинської центральної районної бібліотеки:

— Нещодавно Локачинська центральна районна бібліотека одержала в подарунок від газети «День» ще одну книгу з дарчим підписом редактора газети Лариси Івшиної. Книга має величну назву: «Корона, або Спадщина Королівства Руського», видана вона Бібліотекою газети «День» цього року.

Над книгою працювало коло авторів, які хотіли поділитися з читачами своїм баченням історії. Тобто переосмислити історичні проблеми від Королівства Руського аж до ХХ століття. Видання складається із чотирьох розділів: перший — «Розум, меч і корона. ХІІІ — ХІV століття: Королівство Руське»; другий — «Слов’янсько-Балтійський велетень (від моря до моря). ХІV — ХVІ століття: Велике князівство Литовське»; третій — «Ілюзії ідеальної держави ХVІ — ХVІІ століть: Україна Річ Посполитська»; та четвертий окремий розділ — «Республіка чи монархія», відведений сучасним європейським і японським конституційним монархіям та історії їхнього становлення.

Тут оповідається про наших славетних володарів — князя Романа, короля Данила і брата його Василька, племінника Володимира — «книжника», християнина й гуманіста, розкривається історія славетних шляхетських родів Острозьких, Корецьких та інших, приділена увага минулому наших знаменитих міст: Холма, Луцька, Володимира-Волинського, Галича та Львова. А також ми тут знайдемо розповідь про долю відомих литовських володарів Вітовта та Гедиміна, дізнаємось про історію середньовічної Білорусі, дуже тісно пов’язану з Україною, про нереалізовану ідею Речі Посполитої трьох народів, про відомі історичні постаті ХХ століття — гетьмана Павла Скоропадського, мислителя В’ячеслава Липинського, ерцгерцога Вільгельма фон Габсбурга (Василя Вишиваного), який присвятив своє життя боротьбі за свободу України. Мало хто знає, що Василя Вишиваного було викрадено із Відня НКВД у 1950-х роках за те, що хотів бачити Україну конституційною монархією, як і більшість країн Європи...

Читаючи розділ за розділом, розуміємо, наскільки скрупульозно здійснена робота авторів. Епохальні історичні постаті, їхні грандіозні плани, задуми та їхні втілення, столиці й землі, святині та пам’ятки, мудрі книги і закони — все це постає перед читачем як єдина картина могутньої держави, славу якої немає потреби комусь доводити, але є нагальна потреба її вивчити, щоб бути її достойним. Занадто довго ми перебували під впливом Московської імперії, тому так складно обирати власний шлях. Без знання своєї історії ми не зможемо будувати наше майбутнє. Якщо хочеш знати правдиву історію України, то прочитай книгу «Корона», вона подарує тобі відчуття свого — старого, забутого та прихованого нового.

Ця книга є доказом того, що в минулому у нас була сильна держава, так і в майбутньому вона стане могутньою, незборимою та процвітаючою країною. Але якщо ми не матимемо необхідного багажу знань, то не будемо окремою нацією. За цією книгою повинна вчитися й виховуватися молодь, адже вона — наше майбутнє.

Тож чекаємо на вас в Українському домі (вул. Хрещатик, 2): 14 грудня — з 12.00 до 19.00, 15 — 16 грудня — з 11.00 до 19.00, 17 грудня — з 11.00 до 18.00. Нагадуємо, стенд газети «День» — №88-В!

Ольга ХАРЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: