У КМДА зареєстрували проект рішення «Про введення мораторію на вирубку зелених насаджень у межах природно-заповідного фонду міста Києва». Рішення вкрай важливе, адже за даними експертів у столиці від нищення насаджень страждає більше 120 видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України, та 119 видів, що охороняються міжнародною Бернською конвенцією.
«Щороку в Україні через такі санітарні рубки заготовляють 1,2 мільйона кубічних метрів деревини на площі 44 тисячі гектарів. Дерево, що іде під зріз — це сухостій, аварійні дерева і здорові, яких чи не найбільше, — акцентує представник ГО «Давайте разом» Тетяна Андрійшина. — Якщо говорити про хворі дерева, вони, за даними біологів, життєво необхідні для екосистеми: завдяки ним мають житло і харч сотні тварин. Суцільна санітарна рубка — це коли в ліс заїжджає техніка та вирубує все підряд, цілі гектари. У розвинених країнах давно відмовилися від санітарних рубок, адже це руйнує екосистему».
За словами депутата Київради Валерія Гуманенка, сьогодні на території багатьох об’єктів природно-заповідного фонду проводять необґрунтовану вирубку. Так, у 2014 році в лісопарковому господарстві «Конча-Заспа» вирубали дерева на 10,5 га, а наступного року — на 24 га.
«Підраховано, що від незаконних рубок збитки бюджету Києва щороку становлять від 800 тисяч до 1,5 мільйона гривень. У нас є велика проблема з Голосіївським національним природним парком: щороку від нього намагаються «відкусити» шматок. Боротися за нього нелегко, бо взагалі не встановлено меж парку. Проблеми, на жаль, є й в інших місцях: так, в урочищі Бичок нещодавно знищили 102 дерева. Це — бізнес, який територіальній громаді жодної користі не дає», — переконана депутат Київради Олеся Пинзеник.
Ініціатори проекту вважають, що Київ нині має показати приклад всій державі. Лісистість в Україні становить 10% території, тоді як у Європі — 15%, тому проблема вкрай актуальна. На щастя, торік Київська обласна рада прийняла мораторій на проведення суцільних санітарних рубок на території природно-заповідного фонду області, а на початку 2016 року таке ж рішення прийняла Закарпатська обласна рада. Сьогодні аналогічні проекти опрацьовують у Львівській та Волинській областях.
«Коли ми підрахували кількість заготовленої деревини у Києві, виявили, що в столиці на один квадратний метр зелених насаджень її заготовляють більше, ніж у лісах державного лісового фонду. Виходить, нині столиця — найпродуктивніша в країні щодо лісозаготівлі», — іронізує директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.
А народний депутат Ігор Луценко каже, що за нинішніх технологій можна порахувати кожне дерево і взяти ситуацію під контроль. Як стверджує нардеп, сьогодні формально відповідальність за збереження зелених насаджень лежить на місцевій владі. Але проблема набагато глибша, і її треба вирішувати на рівні Верховної Ради.
13 квітня, відбудеться засідання комісії Київради з питань екологічної політики. Зараз депутати працюють над тим, щоб знайти голоси для затвердження проекту про мораторій на суцільну вирубку. Після документ винесуть на розгляд пленарного засідання Київради. На підтримку ініціативи на сайті КМДА з’явилась петиція «Стоп рубкам в заповідних лісах Києва», яку може підтримати кожен охочий — і так зробити внесок у боротьбу за «зелені легені» столиці.